Вдига се таванът на помощите за бизнеса заради високите цени на електроенергията

0
39
Електрическа крушка
Електрическа крушка. Снимка: Pixabay

Таванът на държавните помощи, отпуснати на небитовите потребители поради високите цени на електроенергията, ще бъде вдигнати за април от 250 на 300 лв/мегаватчас. Това предлагат от Енергийното министерство за гласуване в Министерския съвет, направено след широк кръг консултации с всички засегнати страни – бизнеса, Министерството на финансите, КЕВР и други.

По-рано през седмицата правителството съобщи, че компенсирането на бизнеса ще продължи и през април. Схемата за подпомагане остава същата – 75% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „ден напред“ на БНЕБ за април и базовата цена от 185.59 лв/MWh (средна цена базов товар на пазар „ден напред“ на БНЕБ за юли 2021 г.). От помощта ще могат да се възползват всички около 633 000 небитови потребители, които се снабдяват с електроенергия от свободния пазар.

Продължаването на компенсациите и през април, както и повишаването на тавана на помощта са част от мерките, с които правителството адресира последиците от безпрецедентния ръст на електроенергийните цени и цели намаляване на инфлационния натиск върху потребителите.

Държавата и бизнесът се договориха до края на март да бъде сформирана работна група между заинтересованите страни, която в срок от един месец да предложи средносрочни и дългосрочни решения за прогнозируемост на пазара на електроенергия у нас.

Програмите за компенсиране на потребителите поради вдигнатите енергийни цени започнаха през октомври миналата година. Постепенно в тях бяха включени различни типове клиенти – индустрията, мрежовите оператори заради технологичните им разходи, както и потребителите на природен газ. Предвижда се изплатените суми единствено за електроенергия до края на март да надхвърлят 1.4 милиард лева: 450 милиона лева за октомври и ноември, 458 милиона лева за декември и януари и 525 милиона лева за февруари и март.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments