Вдигнаха минималната заплата! Работещите родители остават без детски?

Новите доходни прагове правят помощта недостъпна

1
3697
Майка
Майка с дете. Снимка: Искра.бг

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата в България беше увеличена на 1077 лева, което на пръв поглед е добра новина за работещите семейства. В същото време обаче доходните критерии за получаване на месечни помощи за деца не бяха актуализирани в съответствие с нарастващите доходи.

Според новите условия само семействата с доход на член от семейството до 710 лева ще получават пълен размер на помощта, а тези с доходи между 710 и 810 лева ще получават едва 80% от нея. Това означава, че двама работещи родители, които взимат минимална заплата, няма да получават пълно семейно подпомагане.

Ако едно семейство има едно дете и двамата родители работят за минималната работна заплата, доходът им на член от семейството ще бъде 718 лева, при което нямат правото на пълни месечни помощи. За сравнение, ако един родител работи и другият е безработен, те може да попаднат в обхвата на помощта, но само ако доходът им е под 810 лева на член от семейството, но и тогава няма да взимат целия размер.

Това създава абсурдна ситуация, при която работещите родители са пренебрегнати заради своята заетост. Тези правила на практика ще отстранят огромна част от семействата от социалното подпомагане, което по закон би трябвало да подпомага отглеждането на деца. Вместо да се увеличи доходният праг или да се премахне изцяло, правителството оставя една система, която демотивира работещите и поставя мнозина пред невъзможен избор – или да работят и да загубят детските, или да намалят доходите си, за да ги запазят.

Този подход противоречи на принципите на социалната политика в европейските държави, където детските надбавки се отпускат без доходен тест или с критерии, които отразяват реалните нужди на семействата. Държавата обявява, че се грижи за семействата, но на практика подпомагането стига само до най-бедните, докато работещите родители остават без подкрепа.

Още по-голям е парадоксът, че независимо от доходите, детски надбавки се изплащат за деца в приемни семейства или деца на самотни осиновители. Това означава, че системата не е универсална и изключва огромен брой семейства, които също имат нужда от подкрепа.

Експерти предлагат да се повиши доходният праг за детски надбавки, така че да отразява актуалния ръст на заплатите и инфлацията. Премахване на доходния критерий, както е в много европейски страни, и въвеждане на универсални детски добавки за всички деца. Насърчаване на заетостта, а не наказване на работещите семейства чрез социалната система. Преразглеждане на размера на детските помощи, които остават символични и не покриват дори минималните нужди на децата.

С всяка година достъпът до детски надбавки става все по-труден за българските семейства. Работещите родители, които би трябвало да бъдат гръбнакът на икономиката, се оказват пренебрегнати от социалната политика на държавата. Ако правителството наистина иска да стимулира раждаемостта и да подпомага младите семейства, трябва спешно да преразгледа политиката за детските добавки.

Абониране
Известие от
guest
2000


1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Вдигнаха минималната заплата! Работещите родители ост… […]