Част от частните лечебни заведения вече също ще правят обществени поръчки. Те ще бъдат възложители, ако над 50% от издръжката им идва от държавата или от общинско финансиране. Същото важи и за средства от Националната здравноосигурителна каса. Промяната беше приета на редовното заседание на правителството. С измененията се прецизираха изисквания, които произтичат от европейското законодателството в областта на обществените поръчки.
С промените се разширява и обхватът на измененията в договорите и рамковите споразумения, които се квалифицират като съществени. Целта е да се ограничат случаите на допустими отклонения от първоначално сключения договор.
Допълнените текстове уреждат издаването на индивидуалните административни актове на възложителите, като се прецизират реквизитите на решенията, създавани чрез Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“.
При възлагането на обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява са предвидени нови възможности, аналогични на процедурите за възлагане на поръчки на по- висока стойност, като прилагане на т.нар. обърнат ред за възлагане и удължаване на срока за получаване на оферти в определени случаи.
Предвижда се уеднаквяване на подхода за определяне размера на санкциите, които Комисията за защита на конкуренцията налага при установяване на нарушения. Въвеждат се граници от 1 до 3 на сто и от 5 до 10 на сто в зависимост от сериозността на нарушението, съобщиха още от правителствената информационна служба.