Работодателските организации ще обсъдят какви действия да предприемат в случай, че държавният глава не свика Консултативния съвет по национална сигурност /КСНС/ по повод високите цени на борсовия ток. Те искат спешни мерки, с които да бъде компенсиран бизнесът, защото настоящите, които бяха обявени преди седмица от правителството, не били достатъчни. Успоредно с това, настояват и за среща с министър-председателя Кирил Петков.
Работодателите не са доволни от малкото пари и от въведения таван на помощта от 30% от пазарната цена спрямо енергийната консумация на фирмите. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ коментира, че към момента нямало реакция нито от премиера, нито от президента. По думите му през дните до Нова година ще се търси настойчиво подобна среща.
„Планирали сме в първия работен ден на Новата година, в 10:00 часа сутринта, заседание на всички представителни работодателски организации в България, на което ще обсъдим и предприемем съответните действия.“
Велев подчерта, че настояването е срещите да се проведат веднага, „за да стане ясно дали нашите колеги ще могат да започнат работа следващата година, след като сега са я преустановили и заради празниците, и заради високите цени“. Според него моделът, анонсиран от енергийния министър за компенсиране на увеличените цени, не отговаря на очакваните.
„Той е за цени от 250-300 лева за мегават час. Въведеният таван на компенсацията от 30% от цената на борсата ще доведе до това, че при едни цени, които очакваме и е вероятно да се случат на пазара през първото тримесечие от порядъка на 600-700 и нагоре лева за мегават час, резултативната цена би била около 500 лв. Тези цени е вероятно да се случат, тъй като вече има сделки на тези нива на сегментни нива на борсата – двустранни договори.“
Въведеният модел е непригоден, категоричен е Велев. По думите му той ще доведе до това НЕК, АЕЦ „Козлодуй“, БЕХ и други дружества, да акумулират милиарди левове свръхпечалба, която е иззета добавена стойност от труда на работещите в стотици предприятия от икономиката у нас. Той изтъкна, че връзката между заплатите и цената на енергетиката, е пряка и допусна, че служителите в много фирми може да останат без възнаграждения. Вървят и уволнения.
Броени дни преди Коледа 11 асоциации в Европа на енергоинтензивните индустрии призоваха правителствата и европейските лидери за бързи действия срещу високите цени на енергията. Те отчитат, че множество предприятия са преустановили или съкратили дейността си заради повишените цени, като става въпрос за производители на торове, керамика, хартия, цимент, стъкло, стомана, метан.
Предложението на работодателите е разликата над мораторната цена до тази на борсата да бъде компенсирана в 3/4 – на 75%. Той смята, че това ще остане достатъчно печалба в енергетиката и ще запази конкурентните възможности на родната икономика. Велев предупреди, че в случай, че предложението им не бъде прието, освен по-ниски заплати и съкращения, ще има и ръст на инфлацията, която ще достигне двуцифрено число.