Великата китайска стена е била повредена от работници

0
50
Великата китайска стена.
Китай. Снимка: Пиксабей

Част от Великата китайска стена е била сериозно повредена от строителни работници в централната провинция Шанси, които са използвали багер, за да прокопаят пътя си през нея, съобщи “BBC”.

По информация на полицията двама души са заподозрени в опит да проправят пряк път към строителния си обект. Двамата вече са задържани, а случаят се разследва задълбочено. Задържаните са 38-годишен мъж и 55-годишна жена, които са работили в близост до засегнатия участък на историческия обект. Те са изкопали голяма дупка, като са разширили една от съществуващите кухини на Великата китайска стена, за да може багерът да премине през нея.

От полицията твърдят, че строителните работници са искали да намалят разстоянието, което трябва да изминават, така че да не се налага да обикалят въпросния участък. В изявлението на полицейските служители също така се изтъква, че двамата са нанесли „необратима вреда на целостта на Великата стена Мин и на безопасността на културните реликви“.

Разположена в окръг Юю, 32-рата Велика стена е част от Великата стена Мин и е категоризирана като защитен исторически и културен обект.

Служителите на местната администрация разкриват, че са били предупредени за щетите на 24 август, след като получили сигнали, че в стената има огромна необичайна дупка.

Великата стена, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО от 1987 г. насам, е била изграждана и възстановявана непрекъснато от около 220 г. пр. н. е. до династията Мин през 1600 г., когато е била най-голямата военна структура в света.

Най-добре запазените части са били построени по време на управлението на династията Мин в периода между 14-ти и 17-ти век. Именно в една от тях сега е бил пробит нов огромен отвор. Докато по-известните части на Великата китайска стена се състоят от красиво изградени структури, осеяни с древни наблюдателни кули, други части от структурата се рушат или са напълно изчезнали. Доклад от 2016 г. на вестник „Beijing Times“ предполага, че над 30% от Великата стена на Мин е изчезнала напълно, като към датата на тази информация само 8% от нея са се считали за добре запазени.

За да придобием по-ясно представа защо някой като въпросните строителни работници би могъл да има такова безразсъдно отношение към разрушаването на част от тази световноизвестна историческа конструкция, е важно да разгледаме какво представлява тя. Великата китайска стена представлява поредица от крепостни стени, простиращи се в обширни части на Северен Китай, като в различните райони състоянието й не е еднакво запазено. Части от нея са разположени в оживени места като села или градове, но други се издигат в отдалечени райони на различни провинции. Най-старите части, датиращи от преди хиляди години, са били стени от трамбована пръст и сега изглеждат като могили, които дори не могат да бъдат разпознати веднага като части от Великата китайска стена. Голяма част от разрушаването на стената се дължи на дейността на местни фермери, които крадат тухли или камъни, за да строят си къщи или обори за животните, които отглеждат. Напоследък обаче правителството полага по-големи усилия за по-добро опазване на историческото съоръжение.

Обществеността в Китай вероятно няма да сметне тези действия за изключително необичайни, като се има предвид предишното разрушаване на Великата китайска стена, но несъмнено ще изрази възмущение, тъй като обектът има огромно историческо и културно значение не само за страната, но и за цялото човечество.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments