Банката на Англия и Надзорният орган за ценни книжа на Европейския съюз заявиха в понеделник, че са се договорили относно условията за обмен на информация, необходими на банките на блока да продължат да използват клирингови къщи в Лондон от януари до юни 2022 г., информира агенция “Ройтерс”.
Неограниченият достъп на Великобритания до блока приключва на 31 декември, а Брюксел вече беше решил, че ще предостави временен достъп на клиринговите къщи на Обединеното кралство за 18 месеца.
За изпълнението на решението също беше необходим актуализиран трансграничен регулаторен договор между Банката на Англия и Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA).
ESMA заяви, че временният достъп ще важи за три клирингови къщи във Великобритания: LCH на Лондонската фондова борса, енергийни и селскостопански фючърси и опции ICE Clear Europe и LME Clear, която извършва клирингови сделки на Лондонската борса с метали. Той класифицира ICE Clearing и LCH като “системно важни”, което означава, че те ще бъдат изправени пред строг контрол от страна на ЕС непрекъснато, особено при всяка пазарна криза.
Брюксел заяви, че банките, опериращи в ЕС, трябва да използват 18-те месеца, за да намалят “прекомерната си зависимост” от клиринги в Лондон. През този период ESMA ще извърши цялостен преглед на системното значение на всеки британски клиент и ще предприеме всякакви “подходящи мерки” за справяне с рисковете от финансова стабилност.
Мерките могат да включват решаване, че чуждестранният клиринг или някои от неговите клирингови услуги са от толкова съществено системно значение, че не трябва да му бъде позволено да обслужва клиенти от ЕС, каза ESMA. В изявлението се казва още:
“ESMA се ангажира да извърши такъв всеобхватен преглед своевременно”.
LCH изчиства по-голямата част от деноминираните в евро лихвени суапове, договор за деривати, който помага на компаниите да се предпазят от неочаквани движения в разходите по заеми. LCH заяви, че ще продължи да се ангажира и да си сътрудничи с властите по отношение на “дългосрочния постоянен” достъп до ЕС.
Политиците на ЕС и Европейската централна банка обаче отдавна искат клирингът в евро да бъде преместен в еврозоната, който сега се разглежда от блока като още по-спешен поради Брекзит. Eurex Clearing във Франкфурт натрупва пазарен дял в клиринга на евро суапове, но досега банките не искаха да сменят големи позиции там поради разходи и сложност.