Великобритания вече претърпява разрушителни промени в климата

0
29
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Великобритания вече претърпява разрушително изменение на климата с увеличени валежи, по-силно слънчево лъчения и високи температури, твърдят учени, цитирани от “BBC”.

2020 г. беше третата най-топла, петата най-влажна и осмата най-слънчева година за всички времена, пишат изследователите в последния доклад за състоянието на климата във Великобритания. Никоя друга година не е в топ 10 по трите критерия.

Експертите излязоха със становище, че за 30 години Обединеното кралство е станало с 0,9 градуса по-топло и 6% по-влажно. Водещият автор на доклада Майк Кендън, учен по въпросите на климата в британската метеорологична служба, заяви пред “BBC News”:

“Много хора смятат, че изменението на климата е бъдещето – но това доказва, че климатът вече се променя тук, във Великобритания. Тъй като продължава да се затопля, ще наблюдаваме все по -екстремни климатични условия, като горещи вълни и наводнения.”

Учените предупреждават за по-лошо екстремно време, ако глобалните температури се повишат и политиците не успеят да ограничат емисиите на въглерод. В доклада се казва, че Великобритания е станала по-гореща, слънчева и дъждовна:

  • 2020 г. е третата най-топла година във Великобритания от 1884 г .; всички години в топ 10 са от 2002 г. насам
  • Миналата година беше една от най-малко снежните в историята; всеки сняг засяга главно планинските и северните райони
  • Пролетта на 2020 г. беше най-слънчевата в Обединеното кралство и по-слънчева от повечето лета във Великобритания.
  • 2020 г. беше петата най-влажна година във Великобритания; шест от 10-те най-влажни години от 1998 г. насам

Лиз Бентли, ръководител на Кралското метеорологично дружество, каза, че дори ако правителствата биха могли да постигнат предизвикателните резултати от ограничаването на глобалното повишаване на температурата до 1,5 градуса по Целзий – което изглежда много малко вероятно – това все пак ще доведе до 10% увеличение на количеството вода, която въздухът може да поеме. Тя беше категорична:

“Във Великобритания вероятно ще видим температури от 40 градуса по Целзий. Тъй като се затопля с 1.5 градуса годишно, това ще бъде нещо, което виждаме редовно.”

“Хората не осъзнават, че дори малко повишаване на температурата от 0,1 или 0,2 градуса като цяло може да направи огромна разлика – особено в честотата и интензивността на екстремните събития.”

И още:

“През миналата година пътищата се топиха, релсите започват да се огъват, електрическите кабели започват да се поддават. Често казваме, че бихме искали климат като Мед, но скоро хората се оплакват, че им е прекалено горещо – не само през деня, но особено през нощта. Често се налага масово събитие с голямо въздействие, за да се промени отношението към климата – така че да се надяваме, че това, което се случва напоследък с екстремни метеорологични условия, да повиши волята за справяне с проблема.”

Докладът за състоянието на климата също показва, че растенията реагират на промените в климата. Листата се появяват средно 10,4 дни по-рано от изходното ниво от 1999-а до 2019 г., което се отнася за редица обикновени храсти/дървесни видове.

Докато признаците на пролетта станаха по-ранни, индикациите за есента се проявиха 4,3 дни по-рано – дърветата през 2020 г. започнаха да се оголват предварително от очакваното. В доклада се казва също, че макар през 2018, 2013, 2010 и 2009 г. да е паднал значителен сняг, броят и тежестта на такива метеорологични събития са намалели от 60-те години на миналия век.

Сър Джеймс Беван, ръководител на Агенцията по околна среда, заяви, че в Англия има повече от пет милиона домове, изложени на риск от наводнения – и “този риск нараства с промяната на климата”. За предаването „Днес 4“ на BBC Radio 4 той каза:

“Не можем да премахнем риска, но можем и да го намалим.”

Той сподели, че мисленето на EA трябва да се промени по-бързо от климата, а новата им стратегия не е само за предотвратяване на наводнения, но и за повишаване на устойчивостта на общностите към наводнения, когато това се случи, така че да нанесе по-малко щети. Освен това сър Джеймс каза, че правителството е направило най-голямата си инвестиция досега в защитата от наводнения, като 5,2 млрд. паунда средства ще бъдат изразходвани за изграждането на 2000 нови схеми за защита от наводнения през следващите шест години.

Междувременно нов доклад от Консултативната група по климатичните кризи, основан от бившия главен британски учен проф. Сър Дейвид Кинг, разисква въпроса дали бързото затопляне в Арктическия регион води до промени в струйния поток по начин, който е повлиял на последните екстремни метеорологични условия. Струйният поток е ядро ​​от силни ветрове, пътуващи от запад на изток на около пет до седем мили над Земята. В новия доклад се казва:

“Едновременно ставаме свидетели на метеорологично бедствие в Германия, най-високите температури за юни във Финландия и САЩ, катастрофалната гореща вълна в Британска Колумбия и екстремни жеги в Сибир. Това са всички извънредни събития, които надвишават това, което бихте очаквали, ако това беш„ само затоплящо въздействие от 1,2 градуса по Целзий (това е числото, с което Земята вече е станала по-топло място в сравнение с преди – индустриалните времена).

“Нивата на парникови газове вече са твърде високи, за да могат да бъдат управляеми в бъдеще от човечеството.”

Документът, който все още не е рецензиран, призовава правителствата да започнат да отстраняват мащабните парникови газове от атмосферата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments