
Британските власти не отричат, че потенциалната търговска сделка със САЩще включва отстъпки за селското стопанство, цитира „Политико„.
Администрацията на САЩ планира да представи т.нар. реципрочни тарифи за търговските партньори в сряда, наречена „Ден на освобождението“ от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Според The Times, икономическа сделка със САЩ е „на масата и готова да бъде подписана“ и ще включва намаляване на митата върху вноса на говеждо месо, пиле и други меса от САЩ.
Двама представители на Обединеното кралство отказаха да изключат това, когато се обърнаха към „Politico“ във вторник. Но надеждите са избледнели, че Обединеното кралство ще може да осигури отделяне преди митата да влязат в сила.
Докато стандартите за храните остават червена линия в преговорите, които се очаква да продължат и след сряда, даването на по-голям достъп на американските производители до британския пазар ще постави британските фермери – вече разгневени от данъчните промени – под допълнителен натиск.
В интервю за Times Radio във вторник сутринта министърът на търговията на Великобритания Джонатан Рейнолдс заяви, че стандартите за храните са „червена линия“ за Обединеното кралство, което предполага, че Великобритания няма да приеме третирано с хормони говеждо месо и пилешко месо, измито с хлор, което е основна опорна точка в предишните преговори.
„Това е наистина важна област и ние не бихме могли да преговаряме и САЩ разбират тази позиция, както и други страни“, каза той. „Така че, разбира се, има редица неща, за които говорите, и някои неща, за които не можете. Абсолютно вярвам, че е възможно споразумение със САЩ“.
В момента Великобритания преговаря за нов икономически пакт с Европейския съюз, който ще й попречи да намали хранителните си стандарти. Въпреки това, Рейнолдс посочи, че данъкът върху цифровите услуги може да бъде на масата в потенциална сделка, описвайки го като „временно данъчно облагане вместо по-широко международно споразумение“.
Великобритания няма да напусне преговорите
По време на интервюто Рейнолдс призна, че митата ще ударят Великобритания, преди да може да се договори със САЩ.
„Вярвам, че от мястото, където се намираме в момента, президентът иска този „Ден на освобождението“ утре да се прилага за всяка страна по света и няма да има изключения от този първи ден“, каза той. „Ако някоя страна успее да постигне споразумение със САЩ, то това е Великобритания, която е по-добре позиционирана от нас, заради работата, която вършим“.
Но той настоя, че 2 април „не е краен срок“ и добави: „Ако те предприемат действия утре, това не е причина да се оттеглят от потенциала за постигане на споразумение“.
Министърът също така заяви, че свободата на словото не е „съществен фактор“ в търговските преговори с Министерството на търговията на САЩ или Службата на търговския представител на САЩ.
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс по-рано обвини европейските страни, включително Великобритания, че нарушават свободата на словото.
Говорейки на пресконференция по време на посещението на британския премиер Кийр Стармър във Вашингтон миналия месец, Ванс каза, че има „нарушения на свободата на словото“ във Великобритания, които „също засягат американските технологични компании и, като по този начин, американските граждани“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм