Зам.-председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Велко Милоев коментира пред „БНР“, че промяната в Изборния кодекс, с която машинното гласуване стана задължително в секциите с над 300 избиратели, е можело да причини щети на определени политически сили и това е станало реалност.
Според него последвалата атака срещу машинното гласуване е била „организирана миграция“, която да бъде от устройствата към хартиените бюлетини и то в нарушение на закона.
Що се отнася до разписките за него те би трябвало да бъдат елемент на надеждност към електронното гласуване. Но това, че беше решено да се броят на 100% от секционните избирателни комисии, за Милоев е ненадежден метод, който може да доведе до „калпави данни“.
По неговите думи една част от тези данни са негодни. И той даде и конкретни примери в тази посока. Според него на много места изобщо не се е случило реално броене.
Причината е, че в СИК-овете имало хора, които не били добре обучени и били слабо мотивирани.
Освен това царяла всеобща мотивация изборният ден да приключи по-бързо и затова част от протоколите не отразявали реалното броене. А ако разписките наистина са били броени, то по неговите думи това не е било направено според правилата. Той допусна, че са били използвани определени хитрости.
Милоев се обърна към партиите, които преди вота искаха 100% броене на разписките и ги попита дали някоя от тях ще направи сега нещо, за да анализира ситуацията и да се излезе с някакви резултати. Но според него това броене е имало друга и то политическа функция.