Президентът на Венецуела Николас Мадуро продължава да следва плановете си да установи контрол над Есекибо – богатият на петрол регион, контролиран от съседна Гвиана, съобщи „BBC”. Той е издал разпореждане на държавната петролна компания да издаде лицензи за добив там и е предложил на Националното събрание да приеме законопроект, с който тази територия да стане част от Венецуела.
В отговор на това Гвиана изрази остро негодувание. В неделя венецуелските гласоподаватели гласуваха на референдум в подкрепа на претенциите за права върху Есекибо, което засили напрежението между двете страни. В свое обръщение, отправено във Фейсбук, в което заклейми „грешните стъпки“ на Мадуро, президентът на Гвиана Ирфаан Али заяви, че вече е разговарял с генералния секретар на ООН и призовава Съвета за сигурност на ООН да се намеси, ако го счете за необходимо.
„Това е пряка заплаха за териториалната цялост, суверенитета и политическата независимост на Гвиана. Гвиана разглежда това като непосредствена заплаха и ще засили предпазните мерки, за да защити територията си,“, сподели още държавният глава. Той също така се опита да успокои инвеститорите в страната, главно петролните компании, че парите им са в безопасност.
В неделя повече от 95% от гласувалите на референдума във Венецуела одобриха претенциите за контрол в региона. Макар че по официални данни са гласували само два милиона души, което представлява около 10% от имащите право на глас, претенциите на Венецуела към Есекибо се радват на широка подкрепа в страната. Страната отдавна твърди, че решението от 1899 г., с което регионът с площ 159 500 кв. км (61 600 кв. мили) е предоставен на Обединеното кралство, е несправедливо. Понастоящем въпросът се разглежда от Международния съд, въпреки че Венецуела твърди, че Съдът няма правомощия да се произнесе по него. Въпреки това, Съдът е отправил предупреждение към Венецуела да не предприема никакви действия, които могат да променят статуквото в Есекибо. Сега Есекибо е под властта на Гвиана, а преди това и на Британска Гвиана – в продължение на повече от век, но Венецуела отдавна се опитва да установи контрол там.
Откриването на богати находища на петрол във водите край бреговете на Есекибо през 2015 г. допринесе за разпалването на настоящия спор между двете нации. Напрежението нарасна още повече през септември тази година, когато Гвиана проведе търг за лицензи за експлоатация на тези води. Богатството на Гвиана се основава главно на добива и износа на петрол, което през последните години превърна икономиката ѝ в една от най-бързо развиващите се в света. Междувременно Венецуела се опитва да се възстанови от многогодишна икономическа криза, която се изостри от санкциите на САЩ, наложени върху продажбите на петрол след избирането на Мадуро през 2018 г. Страната разполага с най-големите доказани петролни запаси в света.
[…] Бразилия съобщи, че разполага войски по границата си с Венецуела, след като венецуелците обявиха планове да включат богата на петрол зона на Гвиана на своя територия. […]