Разследващи от ООН твърдят, че правителството на Венецуела е „извършило груби нарушения„, които са равнозначни на престъпления срещу човечеството. Случаите на убийства, изтезания, насилие и отвличания на хора са били разследвани в мисия за установяване на факти, предприета от Съвета на ООН по правата на човека.
Екипът на ООН заяви, че президентът Николас Мадуро и други високопоставени служители са замесени. Посланикът на Венецуела в ООН, от своя страна, определи мисията като „враждебна инициатива„. Хорхе Валеро заяви миналата година, че действията на ООН са част от ръководена от САЩ кампания.
Понастоящем Венецуела преминава през тежка икономическа и политическа криза. Милиони граждани са напуснали страната през последните години.
Какво твърди екипът на ООН?
Във връзка с доклада, в който описва констатациите си, представен днес, екипът на ООН заяви, че службите за сигурност на Венецуела участват в модел на системно насилие от 2014 г. насам, насочено към потискането на политическата опозиция, което се изразява и в тероризиране на населението. Според доклада Мадуро и министрите на вътрешните работи и отбраната не само са били наясно с престъпленията, но дори са издавали заповеди, координирали са съвместни операции и са предоставяли ресурси за изпълнението им. Разследващите призоваха Венецуела да държи отговорни въпросните лица и да предотврати извършването на още неправомерни действия.
„По време на мисията бяха открити разумни основания да се вярва, че венецуелските власти и силите за сигурност от 2014 г. насам са планирали и извършили сериозни нарушения срещу правата на човека, някои от които – произволни убийства и системно прилагане на изтезания. Всички те представляват престъпления срещу човечеството.“, обясни Марта Валиняс, която е председател на разследването.
Разследващите разкриват още че една типична операция, координирана между представители на властите може да се изразява в скриване на оръжия в район, за който се смята, че е лоялен към опозицията, като след това службите за сигурност влизат в него и стрелят от разстояние по хората или ги задържат, измъчват и дори убиват. Докладът също така разглежда и насилствената реакция по време политическите протести и изтезанията на задържани участници в тях.
Разследващите са направили своите заключения, след като са разгледали 223 случая на нарушения. Те добавиха, че наред с това други близо 3000 случая на предполагаеми неправомерни действия свидетелстват за системните „модели на нарушения и престъпления„.
Докладът ще бъде представен на страните членки на Съвета по правата на човека през следващата седмица, когато Венецуела ще има шанс да заяви позицията си.