„Ако искаме да спазим ангажиментите, които сме поели за постигане на климатичните цели за ограничаване на глобалното затопляне, не бива да се разработват нови газови находища.“
Това заяви пред „Фокус“ Венцеслава Кожухарова от сдружение „За Земята“, като допълни че такава е официалната позиция и на ООН.
По думите ѝ в доклада на Международната агенция по енергетика разработваните до момента газови находища могат да задоволят настоящото потребление на газ.
Експертът подчерта, че по време на добива, транспортирането и горенето на газ се отделят летливи органични съединения и метан, който е мощен парников газ и има по-силен затоплящ потенциал от въглеродния диоксид.
„Когато говорим за местен добив на сушата, екологичните рискове са много сериозни. Те са свързани с почвите и водите – първо, с голямото количество използвана вода, необходимо за добива на газ, но също така и с потенциалното замърсяване на водите.“
Тя даде за пример най-голямото неразработено нефтено и газово находище в Северно море, което се намира в акваторията на Шотландия. Преди три години разработването му влиза в енергийната стратегия на шотландското правителство, но през 2022 година то е извадено от обновената стратегия, тъй като е оценено, че съществува сериозен потенциал от затопляне при разработването му.