Канадският министър-председател Джъстин Трюдо е изправен пред нарастващ натиск да подаде оставка от собствената си Либерална партия, след като неговият главен министър внезапно подаде оставка и разкритикува работата му с бюджета, предава „Асошиейтед прес“.
Трюдо е начело на страната от близо десетилетие, но през последните години стана широко непопулярен заради широк кръг от проблеми, включително високите разходи за живот и растящата инфлация.
Партията на Трюдо няма механизъм, по който да го принуди да напусне в краткосрочен план. Той може да подаде оставка или партията му може да бъде принудена да се оттегли от властта чрез вот на недоверие в парламента, който ще предизвика избори, които много вероятно ще бъдат в полза на противниковата Консервативна партия. Ако партията му оцелее при гласуването в парламента – което изглежда все по-малко вероятно – Трюдо може да реши да остане министър-председател до провеждането на избори.
Тъй като във вторник все повече депутати от Либералната партия призоваха Трюдо да подаде оставка, министърът на природните ресурси на страната Джонатан Уилкинсън заяви изтъкна:
„Всички ние трябва да му дадем малко време за размисъл.“
Ето един по-задълбочен поглед върху възможните пътища за Трюдо и Канада.
Трюдо може да подаде оставка и да позволи на други либерали да се борят за поста му
Ако Трюдо подаде оставка, което политическите анализатори смятат за вероятен сценарий, либералите ще трябва да изберат временен министър-председател, който да ръководи страната поне до провеждането на избори.
Все още не е ясно кой би бил най-вероятният кандидат за тази временна роля.
В по-дългосрочен план човек, който вероятно ще се стреми към властта в Либералната партия след Трюдо, е Марк Карни, бившият ръководител на Банката на Канада, а по-късно и на Банката на Англия. Карни отдавна се интересува от това да влезе в политиката и да стане министър-председател.
Друг възможен кандидат е новият министър на финансите на Трюдо, Доминик Лебланк. Бивш министър на обществената безопасност и близък приятел на Трюдо, Лебланк наскоро се присъедини към министър-председателя на вечеря с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго.
Опасенията относно лидерството на Трюдо се засилиха в понеделник, когато Кристия Фрийланд, бившият министър на финансите, напусна кабинета му. Фрийланд беше силно критична към начина, по който Трюдо се справя с икономиката в условията на високите мита, заплашени от Тръмп. Малко преди Фрийланд да обяви решението си, жилищният министър на страната също напусна.
„Моето предположение е, че ако още един или двама министри си тръгнат, той е изпечен, ще бъде принуден да подаде оставка“, коментира канадският историк Робърт Ботуел.
Опозиционните партии могат да гласуват, за да свалят хватката на Трюдо на власт
Тъй като избирателите са дълбоко недоволни, парламентът има правомощията да се опита да свали либералната партия на Трюдо от власт, като проведе вот на недоверие, който ще предизвика предсрочни избори. И ако мнозинството в парламента гласува срещу неговото правителство, тогава Трюдо ще бъде „заличен на изборите“, смята Ботуел.
Стените бързо се приближават към Трюдо. Тъй като либералите не разполагат с абсолютно мнозинство в парламента, от години те зависят от подкрепата на лявата Нова демократическа партия, за да приемат закони и да останат на власт. Но тази подкрепа почти изчезна – лидерът на НДП призова Трюдо да подаде оставка – и това разчиства пътя към гласуване на недоверие в парламента.
След вторник парламентът ще бъде затворен за празниците до края на следващия месец и вотът на недоверие може да бъде насрочен някъде след това.
Консервативната партия, която води в социологическите проучвания пред либералите, не е призовала публично за оставката на Трюдо. И поради тактиката, която Либералната партия може да приложи, за да отложи гласуването на вот на недоверие, консерваторите може да не успеят да го наложат в продължение на няколко месеца, казва Нелсън Уайзман, почетен професор в Университета в Торонто.
Вотът на недоверие би предизвикал незабавни избори.
Трюдо може да се опита да се задържи на власт
Политическият вятър е силно насочен срещу Трюдо, но теоретично той може да се задържи на власт още известно време. Макар че все повече хора искат той да подаде оставка, един от дългогодишните му поддръжници, депутатът от Либералната партия Джеймс Малоуни, заяви, че Трюдо има подкрепата на своята база в парламента. Трюдо подчерта:
„Както повечето семейства, понякога се караме по време на празниците. Но, разбира се, както повечето семейства, и ние намираме начин да ги преодолеем.“
И допълни:
„Обичам тази страна. Дълбоко обичам тази партия. Обичам ви, момчета.“
Ако Либералната партия на Трюдо оцелее след вота на недоверие през следващите месеци – малко вероятен сценарий – следващите федерални избори могат да се проведат най-късно на 20 октомври.
Шансовете за провеждане на избори много по-рано от този срок се увеличиха. Уайзман каза следното:
„Очаквам избори в края на пролетта, освен ако Трюдо не реши да разпусне парламента и да се впусне в избори преди това.“
Тъй като хватката на либералите върху властта избледнява, експертите казват, че най-доброто, на което могат да се надяват на следващите избори, е да задържат консерваторите в правителство на малцинството, което ще разчита на други партии, за да приема закони. Според последните социологически проучвания на „Нанос“ консерваторите водят пред либералите с 43% на 23%, което предполага, че консерваторите могат да спечелят мнозинство от местата.
Радиоактивен материал е намерен в Ню Джърси: Теорията за дронове отхвърлена