Внедряването на изкуствения интелект /ИИ/ в спорта е следващото голямо предизвикателство пред Международния олимпийски комитет /МОК/. Това заяви председателят на Българския стрелкови съюз и член на комисията по „Обществени въпроси и корпоративни комуникации“ на МОК Весела Лечева в ефира на „БНТ“. Тази седмица Комисията имаше заседание, на което беше направена оценка на Олимпийските игри в Париж.
„Проведохме ползотворно заседание, като повече от 3 часа и половина дискутирахме Олимпийските игри в Париж, основните предизвикателства и проблеми. Предстои избор и на нов президент на МОК през пролетта. Членовете на Комисията благодариха на Томас Бах за успешните години, които имаше Международният олимпийски комитет в неговите два мандата“, отбеляза Весела Лечева.
Според нея, Бах е успял да съхрани независимостта на МОК в трудни политически времена, както и увеличи интереса към Олимпийските игри, въпреки че светът бе блокиран от COVID-епидемия няколко години.
Бившият спортен министър сподели, че изминалите игри са били изключително успешни в много аспекти, а резултатите от преките предавания и интереса във всички медийни платформи са доказателство за това.
„По отношение на интерес, атмосфера, спортни съоръжения и най-вече прекрасната публика, Париж постави летвата много високо. В медийно отношение имаме повече от 2,7 млн. публикации на олимпийска тема, 12 милиарда поста в социалните мрежи, рейтингите на телевизиите също чупят рекорди“, каза Весела Лечева.
Според нея до голяма степен това се дължи на публиката, която се завърна след две „COVID-олимпиади“ – в Токио и Пекин. Лечева се спря и на слабостите, които бяха отчетени и от комисията по „Обществени въпроси и корпоративни комуникации“.
„Не бяха подминати скандалите в бокса, които предизвикаха вълна от коментари и по време на Игрите. Същото важи и за церемонията по откриването. Отчетено беше, че такива епизоди разделят, а не обединяват. Смятам, че поуките са извлечени за следващите Олимпийски игри“, добави Весела Лечева.
Една от ключовите политики за МОК ще е развитието на изкуствения интелект.
„Спортът върви с огромни темпове напред. Той не се движи, а спринтира. Новите технологии, дигитализацията са темите на днешния ден. Що се отнася до изкуствения интелект, който навлиза във всеки сектор на живота ни, МОК вече коментира, как може да участва активно в разработване и внедряването. МОК няма да пречи на прогреса, а ще го насърчава. Но при условие, че се запази емоцията и честната игра. И тук водеща остава темата за солидарността. Имаме държави, които са по-подготвени технологично в сравнение с други, които не могат да си го позволят и това може да постави спортистите в неравностойна ситуация. Олимпийският комитет ще гарантира, че всеки един спортист ще има достъп до технологиите, без значение от държавата, от която идва. Но в България дори не разговаряме на тази тема. Затова смятам, че колкото по-рано започне тази дискусия, толкова по-добре. Трябва да признаем, че в момента голяма част от нашите треньори все още работят с тефтери, а на места липсват дори те“, каза още Лечева.