В случай, че методиката, определяна от Централната избирателна комисия /ЦИК/, бъде отложена напред във времето, за „Сиела Норма“ ще бъде сложно организирането на изборите. Именно на базата на въпросната методика се прави и софтуерът за гласуване. Темата коментира изпълнителният директор на фирмата, ангажирана с доставката и обслужването на машините за вота, Веселин Тодоров.
Пред „БНР“ той каза, че на този етап все още няма яснота дали устройствата за избори „2 в 1“ ще се активират с една или с две смарт карти. Първият вариант е далеч по-желателен и по-бюджетен.
Тодоров смята, че е изключително важно да се вземе решение какво ще се случва след отключване на машините. Дали избирателят ще е задължен да мине и през двата вида избор – за парламент и за президент, или ще има право да се откаже от посочването на някое от предложенията.
„Има риск, ако софтуерът се прави в последните дни преди вота, той да не бъде тестван достатъчно добре и да се получат усложнения“, допуска експертът.
Изпълнителният директор поясни, че в началото на октомври ще има нова обществена поръчка за изборите. Очаква се, ако те са на принципа „2 в 1“, организирането им да стане доста по-трудно, ако се проведат в деня на втория тур на президентския вот.
Според Веселин Тодоров наличните устройства, с които разполагаме в момента, са достатъчни, тъй като „те покриват всички секции в страната и в чужбина, както и над 1000 секции с по две машини и над 150 секции в чужбина с по 2 машини“.
Редно е обаче да се спомене, че ако на една дата се проведе смесен вот, ще има забавяне и е добре, особено в по-големите секции, около 2000 общо, да има по две машини.
Цената за новите устройства ще е същата, но фактът, че се поръчват в последния момент, ще оскъпи доставката и ще се вдигнат разходите за транспорт. Необходими ще бъдат около 6 хиляди лева за 1 машина, което прави общо 12 млн. лв.
Още 600 000 лв. ще са финансите, необходими за закупуване на 40 хиляди карти, ако се наложи да се гласува с две такива за комбинирани избори, разказа Веселин Тодоров.