От години в бургаския квартал „Победа“ безконтролно изтича вода от две обществени чешми. Искра.бг вече ви информира за този проблем, след като получи видеоматериал от читател в неделя. Нашият екип подаде сигнал към Община Бургас, откъдето заявиха, че незабавно ще информират ВиК.
Чешмите се намират на улиците „Вълко Пушков“ и „Байкал“, и „Вълко Пушков“ и „Доктор Петър Берон“. От видеоматериалите ясно се вижда, че към тях са свързани маркучи, които са оставени на пътната настилка и шурти вода в огромни количества. Наоколо не се вижда никого, тоест никой не употребява водата в този момент. Тя просто си тече.
Вчера се свързахме с говорителя на ВиК-Бургас Димитър Гюров. Той заяви следното:
„На целия квартал е спряна водата и има две общи чешми. РЗИ така ни разпореди. Тази вода се плаща от ВиК. Ние сме длъжни там да имаме чешми.“
На въпрос дали гражданите на Бургас заплащат обаче тази вода, той каза, че тя оставала за сметка на дружеството. Жителите на града давали пари единствено за потребените лично от тях количества.
На въпрос на Искра.бг защо не бъде спряна водата от двете обществени чешми, след като тя се разхищава, особено на фона на задаващата се водна криза, Гюров обясни, че там трябвало да има вода. От ВиК поставяли кранове, но те постоянно се крадяли.
От дружеството не можели да сложат полицаи, за да ги пазят.
Тъй като от ВиК се опитаха да прехвърлят отговорността към Регионалната здравна инспекция днес потърсихме и тях за коментар по въпроса. Д-р Мариана Кофинова, главен секретар на РЗИ, беше категорична, че те не са забранявали да бъде спряна водата от въпросните две обществени чешми:
„ВиК са си дружество, което, в случай, че някой не му плаща водата, би следвало да си предприемат мерките по закона за ВиК услугите. Тоест те си изпращат съобщение и т.н. Ние няма как да се месим в дейностите, които са свързани с предоставянето на водата. Ние следим качеството на водата.“
Тоест РЗИ не е забранявало да бъдат спрени въпросните две обществени чешми. Всичко е в полето на ВиК-Бургас. Затова потърсихме повторно г-н Димитър Гюров. Той каза, че не спират водата от въпросните чешми, защото в половината квартал вече била спряна и откъде щели да си набавят хората вода. А там живеели много граждани. Ние отново зададохме въпроса кой заплаща това разхищение. И отговорът, който получихме беше същият – остава като загуба за ВиК. Поискахме да разберем на колко се равнява тази загуба, защото в квартал „Победа“ живеят много хора и съответно се предполага, че и потреблението е голямо. Още повече, че водата тече безконтролно по улицата. По думите на Гюров загубите не били големи.
„Трябва да избухне някаква епидемия там ли, какво да направим? Там крадат вода и предпочитаме да им пуснем две чешми, които са обществени, отколкото да има 200 чешми, за които не се плаща водата. Това е тънкият проблем. По-добре загуба за наша сметка, отколкото загуба за всички нас. С РЗИ работим съвместно. Те проверяват каква вода тече от чешмите.“, каза той.
Гюров беше категоричен, че нямало как да спрат тази вода, защото хората нямало откъде другаде да си набавят. Тук обаче изниква логичният въпрос – Защо жителите на квартал „Победа“ не си заплащат потребената вода, за да им бъде пусната и да не разчитат на въпросните две обществени чешми? Освен това не трябва ли да има наказани за безконтролното изтичане на водата, след като градът е на прага на водна криза? Както и не трябва ли да се провери кой постоянно сваля крановете на чешмите, които се поставят?
Всички тези действия ясно показват дали институциите си дават сметка пред какъв проблем е изправен градът и, че той може да се превърне в „Перник 2“. Затова предупреди в петък министърът на околната среда и водите Емил Димитров. Той беше категоричен, че след шест месеца в Бургас ще има водна криза. И отправи тежки обвинения, че местната власт не прави нищо по въпроса. Цяло лято не е бил забит и един пирон. А самият министър три пъти е бил в Бургас, за да се направи първа копка, но това така и не се е случило, защото се чакало пиар да каже кога ще бъде подходящо.
Припомняме, че през май 2019 година цигани излязоха на протест пред общината с искане да им бъде възстановено водоподаването. Тогава то беше спряно, защото няколко фамилии не си бяха плащали сметките. Натрупаната сума беше почти 100 000 лева. Затова през март от местното ВиК спряха подаването към половината гето. Въпреки че не си бяха плащали водата, протестиращите искаха оставката на директора на ВиК Ганчо Тенев.