Провежда се Осмият национален форум „Библиотеките днес“. По време на него зам.-министърът на културата Виктор Стоянов приветства участниците. Тази година форумът е на тема „Партньорство за устойчивост“ и е посветен на 10-годишнината от учредяването на фондация „Глобални библиотеки – България“.
На откриването в „Топлоцентрала“ присъства и директорът на дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ д.н. Силва Хачерян.
Зам.-министър Виктор Стоянов предаде поздравителен адрес от министъра на културата Кръстю Кръстев и поздрави участниците от свое име. Той сподели лична история, свързана с мотивацията му да застане като защитник на каузата на българските библиотеки. През 2014 г., когато е бил заместник-министър на културата, Виктор Стоянов разказа как се е запознал със Снежана Янева (дългогодишен председател на Българската библиотечноинформационна асоциация, вдъхновител, инициатор и поддръжник на библиотечното дело в страната, безвъзмездно работила за създаването и развитието на Българската библиотечна асоциация и Фондация „Глобални библиотеки в България“, преди това Проект „Глобални Библиотеки“, посветила целия си живот на каузата на библиотеките и обществената им роля).
„Само след половин час разговор с нея, макар експертизата ми да е в областта на музиката, като видях с каква страст милее за делото на библиотеките, делото на грамотността, делото на четенето, тя ме спечели за съюзник и заедно с нея положихме началото на една добра основа за „Глобалните библиотеки“.
„След което знаете – подкрепа от държавата, подкрепа от външните ни партньори“, сподели зам.-министър Стоянов.
Той изрази задоволството си, че „тази наша инициатива, това нещо, в което аз вложих и сърце, и усилия през 2014 година, е стигнало дотук, че се е развило по този изключителен начин, че „Глобални библиотеки“ изпълняват мисията, за която бяха създадени“.
„Така че се надявам този форум да не е само отчитане на добрите ни неща, които бяха направени, а да заложим един “road map” за следващите години – как може „Глобални библиотеки“ да бъде развита, да бъде надградена, и тези практики, които бяха толкова успешни през годините, да продължат напред“, допълни зам.-министър Стоянов.
Той конкретизира, че говори за дигитализацията.
„В Министерството, въпреки липсата на капацитет, опитваме да спасим инвестицията за дигитализация и сме положили много усилия там. Имаме съвсем нов екип, с Ваша помощ мислим да изведем този проект до успешен край и да заложим за това как следващите години „Глобални библиотеки“ да се превърнат в един наистина дигитален лидер на образованието, на четенето, на грамотността“, каза още зам.-министърът на културата Виктор Стоянов и пожела успех на форума.
Фондация „Глобални библиотеки – България“ е приемник на програмата „Българските библиотеки – място за достъп до информация и комуникация за всеки“, в рамките на която 960 библиотеки в страната бяха снабдени с компютърна техника за свободно ползване от гражданите.
В управлението на организацията влизат Министерството на културата, Министерството на електронното управление, Националното сдружение на общините в Република България, Българската библиотечно-информационна асоциация, Съюзът на народните читалища и Националният дарителски фонд „13 века България“ към Министерството на културата.
В рамките на поредица от сесии представители на ръководните екипи на IFLA – International Federation of Library Associations and Institutions, Eblida и SIGL, директори на регионални библиотеки, университетски преподаватели, бизнес мениджъри, библиотекари, застъпници за библиотеките, представители на неправителствени организации и членове на УС на ФГББ ще обсъдят глобални и локални перспективи за развитие на библиотеките.
На специално гала събитие в рамките на форума ще бъдат връчени и Годишните награди на Фондация „Глобални библиотеки – България“.