Високите разходи изяждат заплатите на работниците: Какво е решението?

14 държави от ЕС наемите изяждат над 35% от минималните заплати

0
52
Безпаричие
Безпаричие. Снимка: Pixabay

Според нов анализ на Европейския институт на профсъюзите, обявен от Европейската конфедерация на профсъюзите, нископлатените работници в ЕС са принудени да отделят значителна част от заплатите си за жилищни разходи. Проучването показва, че в 14 държави от ЕС месечните разходи за наем на жилище с до две спални съставляват 35% или повече от доходите на работещите на минимална заплата. В Нидерландия, Ирландия и Люксембург наемите достигат половината от месечното възнаграждение на нископлатените служители, а в осем други страни, включително и България, те са над 40%.

В България средно 45% от минималната заплата отива за покриване на наем. Този процент може да е още по-висок в големите градове, където разходите за жилище са значително по-високи от средните за страната. Данните на Евростат също подчертават сериозния ръст на наемите в ЕС, който достига до 200% увеличение за последните години.

Анализът се появява в момент, когато кандидатът за първия комисар по жилищните въпроси в ЕС Дан Йоргенсен предстои да бъде изслушан в Европейския парламент. Йоргенсен ще ръководи изпълнението на първия Европейски план за достъпни жилища, обявен като приоритет от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Министерство на енергетиката инвестира 107 млн. лева в 82 общини

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments