Вейпове, конфискувани от ученици, съдържат високи нива на олово, никел и хром, установи „BBC News“. Използваните вейпове, събрани в колежа Бакстър в Кидърминстър, бяха тествани в лаборатория. Резултатите показват, че децата, които ги използват, могат да вдишват повече от два пъти дневното безопасно количество олово и девет пъти безопасното количество никел.
Някои парфюми също съдържат вредни химикали като тези в цигарения дим. Високите нива на излагане на олово при деца могат да повлияят на централната нервна система и развитието на мозъка, според Световната здравна организация. Смята се, че вейповете се използват широко от деца в средното училище и Baxter College не е единственият, който се опитва да ги спре да използването на вейп по време на учебни часове.
Лабораторията Inter Scientific в Ливърпул, която работи с производителите на вейпове, за да гарантира спазването на регулаторните стандарти, анализира 18 вейпове. Повечето се оказват незаконни и не са преминали през никакъв вид тестване, преди да бъдат продадени в Обединеното кралство. Съоснователят на лабораторията Дейвид Лоусън коментира:
„За 15 години тестване никога не съм виждал олово в устройство. Нито едно от тях не трябва да бъде на пазара – те нарушават всички правила за разрешените нива на метал. Те са най-лошият набор от резултати, които някога съм виждал.“
В „хайлайтъри“ – проектирани с ярки цветове, за да изглеждат като химикалки за хайлайтъри – количествата открити метали са:
- олово – 12 микрограма на грам, 2,4 пъти над определеното безопасно ниво на експозиция
- никел – 9,6 пъти безопасни нива
- хром – 6,6 пъти безопасни нива
Досега се смяташе, че металите идват от нагревателния елемент, но тестовете показаха, че те са в самата електронна течност.
Лабораторните тестове също откриха съединения, наречени карбонили – които се разграждат, когато е-течността се нагрее, до химикали като формалдехид и ацеталдехид, открити също в цигарения дим – на 10 пъти по-високи нива в легалните вейпове. Някои дори се оказват с повече от цигари.
Производителите трябва да спазват разпоредбите относно съставките, опаковането и маркетинга – и всички електронни цигари и електронни течности трябва да бъдат регистрирани в Агенцията за регулиране на лекарствата и здравните продукти (MHRA). Агенцията обаче не е длъжна да проверява твърденията, направени в документацията, и няма правомощия да разследва нерегистрирани продукти. Ръководителят на отдела за електронни цигари на MHRA Крейг Копланд заяви, че резултатите ще бъдат прегледани, за да се прецени дали вейповете представляват риск за здравето.
„BBC News“ показа констатациите на учениците от колежа Бакстър Леон и Оскар, чиито парфюми бяха конфискувани. Те признаха в предишно интервю, че са били пристрастени към никотина и се борят да се откажат от цигарите. Момчетата казват, че е лесно да се игнорират рисковете. Оскар изтъква:
„Наистина няма да ви пука, ако сте пристрастени към него – просто ще забравите за това.“
Леон пък е на мнение, че регулирането и полицията трябва да направят повече, за да се справят с проблема.
„Те всъщност не са толкова притеснени, колкото би трябвало“, уточни той.
Главният учител Мат Карпентър беше ужасен от констатациите. Той е инсталирал сензори в училищните тоалетни, за да се опита да намали възможностите за изпаряване. Карпентър обясни:
„Това е част от младежката култура от дълго време и ние сме много по-назад в повлияването на поведението на децата около това, поради което се нуждаем от толкова силно послание.“
„Като общество ние сме в състояние да държим две послания, едното, че ако вече пушите, употребяването на цигари може да има положителен ефект върху вашето здраве, но децата не трябва да употребяват цигари.“
Професорът по епидемиология от университета в Нотингам Джон Бритън, който седи в Кралския колеж на лекарите Tobacco Group, подчертава, че вдишването на метали може да бъде опасно.
„Оловото е невротоксин и уврежда развитието на мозъка, хромът и никелът са алергени, а металните частици като цяло в кръвния поток могат да предизвикат съсирване на кръвта и да обострят сърдечно-съдовите заболявания“, смята той и допълва:
„Карбонилите са леко канцерогенни и поради това при продължителна употреба ще увеличат риска от рак – но в легалните продукти нивата на всички тези неща са изключително ниски, така че рискът за живота на индивида е изключително малък.“
Но Лоусън изтъкна, че напоследък има много по-голям ръст на нелегалните продукти и „някои от тях е трудно да се разграничат тези, които са потенциално законни“.
Правителството е отпуснало 3 милиона паунда за справяне с продажбата на незаконни вейпове в Англия. Той иска да финансира повече тестови покупки и продуктите да бъдат премахнати от магазините и призовава за доказателства, за да помогне за намаляване на броя на децата, които имат достъп до електронни устройства.
Незаконно е да се продават вейпове на лица под 18 години. Но проучване на YouGov през март и април за действие срещу тютюнопушенето и здравето предполага нарастване на експерименталното използване на електронни устройства за пушене сред 11- до 17-годишните от 7,7% миналата година до 11,6%.