Високопоставен севернокорейски дипломат дезертира в Южна Корея

Смята се, че политическият съветник е най-високопоставеният севернокорейски дипломат, който е избягал в Южна Корея от 2016 г.

0
23
Сеул, Южна Корея.
Снимка: Пиксабей

Високопоставен севернокорейски дипломат, намиращ се в Куба, е дезертирал на юг, потвърждава шпионската агенция на Сеул пред “BBC”. Смята се, че политическият съветник е най-високопоставеният севернокорейски дипломат, който е избягал в Южна Корея от 2016 г. насам.

Дипломатът е дезертирал през ноември, съобщиха от Националната разузнавателна служба /НРС/. Подробностите за севернокорейските дезертьорства често отнемат месеци, за да излязат наяве, тъй като дезертьорите трябва да преминат курсове за южнокорейското общество, преди да бъдат официално интегрирани. Според съобщения в южнокорейските медии дезертьорът е бил съветник, отговарящ за политическите въпроси в севернокорейското посолство в Куба. НИС не е потвърдила това пред медията.

Вестник „Чосун илбо“ съобщава, че е успял да интервюира дипломата, когото идентифицира като 52-годишния Ри Ил Кю. Изданието допълва, че той е дезертирал поради „разочарование от севернокорейския режим и мрачно бъдеще“. Съобщава се, че работата му е била свързана с това да попречи на Хавана да установи официални дипломатически отношения със Сеул. Въпреки това през февруари двете правителства установиха официални отношения, което се считаше за неуспех за Пхенян.

„Всеки севернокореец поне веднъж се замисля да живее в Южна Корея“, цитира вестникът думите му.

Последното известно високопоставено дезертьорство на юг е това на Тхе Йонг-хо през 2016 г. Той е бивш заместник-посланик на Северна Корея в Обединеното кралство.

В неделя Южна Корея отбеляза първата си церемония по случай Деня на севернокорейските дезертьори. В обръщение на церемонията, южнокорейският президент Юн Сук Йол обеща по-добра финансова подкрепа за севернокорейските дезертьори и данъчни стимули за компаниите, които ги наемат. Юн, който е консерватор, възприе по-ястребов подход към Северна Корея и към външната политика като цяло в сравнение с предшественика си Мун Дже-Ин. Той подкрепя санкциите срещу режима на Ким Чен Ун и обеща да разработи технология за нанасяне на превантивен удар по Северна Корея, ако Пхенян се опита да нападне Сеул.

Последното отклонение идва в момент на засилено напрежение между двете Кореи.

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун официално се отказа от целта за обединение с Юга, а наскоро заклейми Сеул като „враг номер едно“ – драматичен обрат в сравнение с преди шест години, когато се срещна официално с тогавашния южнокорейски лидер Мун Дже Ин. Оттогава реториката се изостри и от двете страни на границата.

Двете страни пуснаха пропагандни балони по граничните си градове, като тези от Севера съдържаха боклуци и паразити. А по-рано през юни Пхенян заяви, че е изстрелял тестово усъвършенствана ракета с ядрена бойна глава.

Пламен Русев към съда в Бургас: „Съжалявам“. Бащата на Иван Ангелов: „Защо го уби тогава?“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments