Докато Съединените щати и Китай се борят да установят нови партньорства и да разширят влиянието си с азиатско-тихоокеанските нации, висшите военни служители от двете страни се готвят да се опитат да спечелят подкрепа този уикенд от своите регионални колеги, дипломати и лидери на форум за сигурност в Сингапур, предава „Асошиейтед прес“.
Австралийският премиер Антъни Албанезе, чиято страна е верен американски съюзник в Тихия океан, ще изнесе основната реч в петък вечерта, за да открие диалога в хотел Shangri-La, домакин на мозъчния тръст Международния институт за стратегически изследвания. Албанезе, чиято страна разгневи Пекин със споразумението си с Великобритания и САЩ, известно като AUKUS, за получаване на ядрени подводници, за да се справи с предполагаемата нарастваща заплаха от Китай, коментира, че ще се съсредоточи върху задълбочаващия се ангажимент на Австралия, както и върху „споделените възможности и предизвикателства“ в региона.
„Искаме регион, който е стабилен, мирен, издръжлив и проспериращ“, заяви той, когато речта му беше обявена.
Преди речта си Албанезе се срещна с вицепремиера на Сингапур Лорънс Уонг и изтъкна пред репортери, че силните връзки между двете страни са важни, защото „сигурността не е само отбрана“. Той обясни:
„Става въпрос и за способността ни да бъдем по-малко уязвими на шокове, независимо дали това е бъдеща пандемия, шок в търговията или киберсигурността, или международен конфликт.“
Вонг подчерта, че никой от Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия не иска да трябва да избира между Вашингтон или Пекин. Ето какво каза той:
„Никой не иска да бъде в позиция, в която трябва или да сдържаме възхода на Китай, или да ограничим присъствието на Америка. Всеки ход в двете посоки ще има малко участници в региона, защото никой в АСЕАН не иска да види нова Студена война.“
Тазгодишният диалог идва на фона на широк спектър от въпроси, включително войната в Украйна и нейните регионални последици, включително подкрепата на Китай за Русия, продължаващия конфликт в Мианмар и нарастващото напрежение между Китай и САЩ и техните съюзници заради претенциите на Пекин към себе си – управляващ остров Тайван.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще открие деня в събота с обръщение за американското „лидерство в Индо-Тихия океан“, според Пентагона, докато новият министър на отбраната на Китай, Ли Шанфу, завършва деня в неделя с реч за страната му нови инициативи за сигурност.
Остин започна пътуването си до региона в Япония, чийто министър-председател Фумио Кишида беше един от най-отявлените лидери в Азия срещу руската инвазия в Украйна. Кишида увеличи разходите за отбрана на Япония и предупреди други на форума Shangri-La миналата година, че „Украйна днес може да бъде Източна Азия утре“.
Китай отказа да критикува нахлуването на Русия в Украйна и обвини САЩ и НАТО за провокирането на Москва. По време на посещение през април в Москва Ли обеща да разшири военното сътрудничество, военно-техническите връзки и търговията с оръжие с Русия. Тогава той обяви:
„Със сигурност ще ги изведем на ново ниво.“
В кулоарите на конференцията в Сингапур Остин планира да се срещне с „ключови лидери за напредък в партньорствата в отбраната на САЩ в целия регион в подкрепа на споделената ни визия за свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион, закотвен в центъра на АСЕАН“, заяви Министерството на отбраната.
След конференцията Остин пътува до Ню Делхи, за да се срещне с индийския си колега за разговори по въпроси, сред които и разширяване на „оперативното сътрудничество между американските и индийските военни“.
Подобно на САЩ, много от техните съюзници увеличават фокуса си върху Индо-Тихия океан и конференцията събира много други висши служители, включително министри на отбраната от Великобритания, Германия, Швеция, Канада, Холандия, Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия. Очаква се да присъства и министърът на отбраната на Украйна. Остин поиска Ли да се срещне с него в Сингапур, но Китай отхвърли молбата, каза прессекретарят на Пентагона Бриг. Ген. Пат Райдър коментира пред репортери във Вашингтон. Той потвърди:
„Департаментът силно вярва в важността на поддържането на отворени линии на комуникация между военните между Вашингтон и Пекин, за да се гарантира, че конкуренцията няма да премине в конфликт.“
Ли, генерал, който беше назначен за министър на отбраната през март, е под американски санкции, които са част от широк пакет от мерки срещу Русия – но предшестващи нейното нахлуване в Украйна – които бяха наложени през 2018 г. заради участието на Ли в закупуването на бойни самолети от Китай и противовъздушни ракети от Москва.
Санкциите, които като цяло възпрепятстват Ли да прави бизнес в Съединените щати, не му пречат да води официални разговори, твърди Райдър.
Говорителят на китайското министерство на отбраната Тан Кефей каза, че предложението на Остин за преговори в Сингапур е отхвърлено, защото САЩ „пренебрегват опасенията на Китай и създават изкуствени пречки“. Дори преди назначаването на Ли множество искания на Министерството на отбраната за разговори с ключови лидери бяха отхвърлени, като повече от дузина искания са останали без отговор или са отхвърлени от 2021 г. насам, според високопоставен служител на американската отбрана, който говори при условие за анонимност, за да предостави информация за частни дискусии.
В Япония в четвъртък Остин подчерта необходимостта от редовни комуникации и отворени канали, като отбеляза неотдавнашен инцидент, при който китайски изтребител прелетя агресивно близо до американски разузнавателен самолет над Южнокитайско море. Остин призна:
„Притеснявам се, че в даден момент ще има инцидент, който може много, много бързо да излезе извън контрол. Бих приветствал всяка възможност да се свържа с ръководството.“
Въпреки отказа на Ли на поканата, Китай може да не иска да бъде разглеждан като некомуникативна страна в регионалните очи, така че някакъв вид двустранни разговори все пак може да се проведат през уикенда, каза Юан Греъм, старши сътрудник за Indo-Pacific Отбрана и стратегия с IISS. Той беше категоричен:
„Все още не бих изключил среща между САЩ и Китай.“