Тази седмица е критична за развитието на пандемията от коронавирус. Това написа в профила си в социалната мрежа Facebook математикът от Българската академия на науките проф. Николай Витанов. Той подчерта, че започва третата седмица откакто вариантът „Омикрон“ властва в България.
„Неуспешно за него. Няма суперпожар. Но не трябва да се успокояваме. Още не сме излезли от областта на пика. Знаете, че сме в околопиковия времеви интервал. Знаете какво трябва да се случи в него – пречупване на трендовете на растеж“, подчерта той. И допълни:
1. Да припомня очаквания ред на пречупване на трендовете. Пречупване на тренда на нарастване на новите случаи, пречупване на тренда на нарастване на заетостта на болничните легла, пречупване на тренда на високата смъртност. Първите два от тези трендове трябва да се пречупят за да излезем от пика. Пречупят ли се двата тренда, ще се пречупи и третия.
2. Зададената траектория на социалната система е да няма суперпожар, да няма препълнени болници, да няма тотален локдаун. Това, че зададената траектория на системата е такава, ви е известно от доста време. С очите си наблюдавате дали огромната българска социална система върви по тази траектория или не.
3. Пречупване на тренда на растеж на регистрираните нови случаи на ден. Писах ви, че вирусът е спънат добре и кръвта му тече поради наложените мерки, които не са ексцесивни, но са достатъчни. Няма суперпожар. Системата върви по зададената траектория.
Базовото репродуктивно число днес е пак под 1.3 – стойността е 1.01. Почти 1, тоест заразата тъпче на място. Омикронът си царува, но мечтата му да запали суперпожар рухва.
На някои не им харесва, че определям част от българския народ като инатест. Да инатест е и това трябва да се отчита, като се знае колко са тези проценти на инатестата част. Иначе прогнозата няма да излезе. Ама защо народа бил инатесст, ама как си позволявам да говоря, че част от народа бил инатест, ама кой съм бил аз. Аз съм този, който прави прогнозите. И за да ги прави добре, трябва да знае какъв процент от народа е инатест. Не укорявам никого като казвам, че част от народа е инатест. Но трябва да отчитам това. Повече няма да ви се обяснавам.
4. Състоянието на нещата в болниците. Това е, което ще е основното през тази седмица. Системата върви по зададената траектория: няма препълнени болници. Тук се очаква известен натиск върху здравната система, докато се пречупи и този тренд. Това се очаква да отнеме седмица до 10 дни. Тоест – тази седмица и до средата на следващата. Като се пречупи този тренд, тогава ще излезем от пика.
Очакванията са, че здравната система ще издържи. Може да се появат временни проблеми в някои области, но има ресурс, те бързо да бъдат овладени. . Огромната българска социална система се насочва и засега успешно се държи на траектория, при която няма препълване на болниците. За целта се следят и прогнозират стотици индикатори, област по област.
Да отбележа тук нещо. Стотици пъти писах, но някои пак не разбират: Опитвам се да обясня нещата разбираемо за хората без тежка математическа терминология. Мога и с тежка математическа терминология. Тогава 5 човека ще са доволни, но 5 милиона няма да са доволни. Тия 5, като много знаят, да почнат те да правят прогнози. Тъкмо ще имат едно смислено занимание.
5. Тоталният локдаун. Зададена траектория на социалната система: да мине през вълната без налагане на тотален локдаун. Системата се движи по зададената траектория.
Някои много се нервират от това. Какво се нервирате? Посред зима сме, а минаваме през тежка вълна без супрепожар и без препърнени болници. Има минимални мерки, които почти не се усещат и те предотвратяват тоталния локдаун. Радвайте се, можеше да е много по-лошо. Справяме се, можеше и много по-добре, но се справяме.
6. Смъртността – и тук системата се движи според очакванията.
Това е последният тренд, който ще се пречупи. Очакванията са това да започне да става във втората половина на февруари.
Тук две бележки. Първата – не съм виновен аз за високата смъртност. Аз бях един от първите, които предупредиха, че това ще стане, когато се тръгна по друг път през юни 2020 г.
Втора бележка – състоянието наздравната система ми е известно в доста детайли. Но и за него не съм виновен аз. А че част от народа е инатеста, инатеста е. Това е положението. И за него не съм виновен аз.
7. Накрая – справяме се. Вируса се мъчи да подпали суперпожара, но не му се получава. Тази седмица е критична. Учениците се връщат на училище. Натискът върху болниците се очаква да достигне максималния си размер. Засега питаме вируса
What’s up, doc?
Трябва обаче да внимаваме. Играта свършва, когато всички карти са на масата. А те още не са. Ако действаме интелигентно, няма да си натресем на главата вторичен пик. Да държим така курса. Засега се справяме много добре, подчерта още проф. Витанов.