Вчера вицепрезидентът на Аржентина Кристина Фернандес е била осъдена на шест години затвор и доживотна забрана да заема публични длъжности по обвинения за схема за мащабна измама, при която е присвоила 1 млрд. долара чрез проекти за обществени поръчки по време на своето управление. Тричленен съдебен състав е признал вината ѝ за извършена измама, но обвинението в ръководене на престъпна организация, за което присъдата можеше да достигне до 12 години затвор, е било отхвърлено. Това е първият случай, в който аржентински вицепрезидент е осъден за престъпление по време на мандата си. Фернандес реагира остро на новината за присъдата си, като определи себе си като жертва на „съдебна мафия„. По-късно обаче тя обяви, че няма да се кандидатира през следващата година за президентския пост, който заемаше в периода 2007-2015 г.
Присъдата не е окончателна, докато не приключи процедурата по обжалването – процес, който може да отнеме години. Междувременно тя няма да бъде арестувана, тъй като се ползва с известен имунитет.
Поддръжниците на Фернандес се заканиха да щурмуват страната с общонационална стачка. Те блокираха центъра на Буенос Айрес и се отправиха към сградата на федералния съд, биейки барабани и крещейки яростно, докато се притискаха към полицейските кордони.
Фернандес категорично отрича всички обвинения. Както е известно, лидерката на Аржентина беше обвинена в неправомерно предоставяне на обществени поръчки за строителство на строителен магнат, тясно свързан със семейството ѝ. Присъдата със сигурност ще задълбочи разединението в южноамериканската държава, където политиката лесно може да се превърне в „кървава вражда“, а 69-годишната Фернандес е едновременно обичана и ненавиждана от мнозина.
Президентът Алберто Фернандес заяви в Twitter, че Фернандес е невинна и че присъдата ѝ е резултат от процес, в който не са спазени минималните форми на един справедлив съдебен процес.
Политици и анализатори отбелязаха, че докато обжалването ѝ не бъде разгледано, Фернандес ще може да се кандидатира за всяка длъжност – от място в Конгреса до президентския пост, както и да получи имунитет, ако бъде избрана. Патрисио Джусто, който ръководи консултантската компания „Diagnóstico Político“, прогнозира, че Фернандес ще задълбочи „стратегията си на виктимизация и приравняване“ с Луис Инасио Лула да Силва, левия политик, който току-що беше избран за президент на Бразилия, след като съдът отмени присъдата му за корупция.
Kристина Фернандес остава едноличен лидер на лявата фракция на перонисткото движение. Едно от проведените социологически проучвания показва, че 62% от аржентинците искат нейното отстраняване, а 38% я подкрепят твърдо. Междувременно срещу нея все още са в ход висящи други дела, включително обвинение в пране на пари, в което са замесени и синът и дъщеря ѝ.