На редакционна имейл на Искра.бг пристигна писмо от „Организация за закрила на българските граждани“ /ОЗБГ/ във връзка със заловеното голямо количество кокаин на Пристанище „Бургас“. В него се посочва, че фирмата, която е трябвало да получи контейнера, в който е била укрита дрогата, е ИнтерЦитрус ООД.
Припомняме, че през 2019 г. беше открито голямо количество кокаин в складове на същата фирма в Бургас. Тогава пратката дойде в страната ни с кораб под либерийски флаг на международната корабна компания MMC от Еквадор през Италия. На 17 август 2019 г. работник разфасовал банани, когато намерил няколко пакета, в които се оказало, че има чист кокаин. Той веднага сигнализирал полицията, която започнала разследване.
Тогавашната практика от 400 тона банани пристигнала в склада на 31 юли 2019 г. по нейна заявка. Пакетите с дрогата са били открити в кашоните с плодовете, докато работниците ги приготвяли за търговската мрежа. Те разказали, че пакетите били покрити с метално фолио.
През 2019 г. от Окръжната прокуратура съобщиха, че пазарната цена на заловения наркотик е 2 650 000 евро. Тогава по документи е установено, че в пратката участват 32 еквадорски ферми. От баркодовете на кашоните трябваше да се установи точно в кои е сложен кокаинът.
На 25 март тази година източник на Искра.бг съобщи, че на Пристанище „Бургас“ са заловени 150 пакета с кокаин с общо тегло около 169 кг. Последва брифинг на следващия ден, на който стана ясно, че дрогата е пристигнала на „Пристанищен комплекс „Бургас“, но не на държавното пристанище“. Контейнерът е бил разтоварен, като е последвала проверка. По време на нея съдържанието е било разтоварено, а след това е бил проверен и самият контейнер. Наркотикът е открит във фабрично изработена стена зад агрегата на хладилния контейнер.
„Контейнерът е бил натоварен с цитрусови плодове, банани, и в него са открити въпросните 150 пакети с наркотични вещества. Оттук насетне доказателствената задача, която трябва да реши досъдебното производство в хода си, е за къде са предназначени плодовете и за къде е предназначена пратката. Тоест големият въпрос, който предстои да разрешим и в тази връзка моля да съобразите, че разследването е едва на 2 дни, е за къде са били предназначени въпросните наркотични вещества – дали за вътрешния пазар или за чужбина“, съобщиха властите.
Според прокурор Георги Чинев вносител на бананите е най-голямата фирма у нас за търговия с цитрусови продукти, но не посочи името й.
„Има вносител на стоката, разбирайте плодовете – бананите, което най-общо можем да кажем е, че е българско търговско дружество. На този етап не е установена съпричастност на служители от фирмата или на някой от управляващите я към процесната престъпна деятелност“, заявиха още властите.
От Искра.бг потърсихме за коментар ИнтерЦитрус ООД. На телефона, посочен в сайта им, ни отговориха, че разговаряме с представител на счетоводството и той не може да коментира случая. Помолихме да ни предоставят телефонен номер на човек, от когото можем да вземем коментар, но ни отвърнаха, че предпочитат те да ни върнат обаждане, тъй като единият ръководител на ИнтерЦитрус ООД бил в отпуск, а другият – командирован. Нито потвърдиха, нито отрекоха, че именно те са същата фирма от 2019 г.
Към момента на изготвяне на статията, не сме получили обаждане от ИнтерЦитрус ООД. Оставаме на разположение за коментар от тяхна страна.
Кои са ИнтерЦитрус ООД?
ИнтерЦитрус ООД е основана през 1991 година. Фирмата има представителства в най-големите градове в България – София, Пловдив, Варна и Бургас.
В представянето им е посочено, че фирмата е един от най-големите вносители на пресни плодове в България. Благодарение на изградената собствена търговска мрежа, внасяните от тях стоки се продават на територията на цялата страна.
Значителна роля за успеха на фирмата е изиграло високото качество на предлаганите от нас продукти, пише още в уебсайта им. Качеството е било и остава основният критерий при определяне на доставчиците им. Болшинството от тях са известни световни фирми, предлагащи висококачествена продукция, с което са се утвърдили като основни техни търговски партньори.
Плодовете които предлагат пристигат както от съседни на България страни като Гърция и Турция, така и от далечни като ЮАР, Чили, Еквадор, Колумбия, Коста рика, Аржентина и др. От 2018 година фирмата работи и с БИО банани.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg
Заплаха в Еквадор: Наркокартели използват банановата индустрия за превоз на кокаин
В тая статия са описали, как вали дъжд в дъждовен ден….