Владетелят на Мианмар призовава за прекратяване на протестите, предвиждат се санкции

0
113
Мианмар.
Снимка: Пиксабей

Днес новият лидер на хунтата в Мианмар призова държавните служители да се върнат на работа, а хората да спрат с масовите събирания, за да избегнат разпространението на коронавируса. Това се случи, след като шестият ден на протести срещу него и преврата му обхванаха страната от Югоизточна Азия, пише “Агенция Ройтерс”.

Докато Вашингтон се приближаваше крачка по крачка към налагането на санкции срещу Мин Аунг Хлайнг и неговите колеги генерали, Великобритания заяви, че обмисля и мерки, които може да приложи за наказване на преврата от 1 февруари, което спря нестабилния преход към демокрация.

Превратът и задържането на избрания лидер Аунг Сан Су Чи заедно с десетки други предизвикаха най-големите демонстрации след “Шафрана революция” от 2007 г., която в крайна сметка се превърна в стъпка към демократични реформи.

Старши генерал Мин Аунг Хлайнг се обърна към протестите за първи път публично, обвинявайки “недобросъвестни лица” за спиране на работата в нарастващото движение за гражданско неподчинение от страна на медици, учители, железопътни работници и много други държавни служители. Той заяви:

“Тези, които са далеч от задълженията си, се приканват незабавно да се върнат към задълженията си за интересите на страната и хората, без да се фокусират върху емоциите.”

В изявление, издадено от информационната служба на армията, той също призова хората да избягват събирания, които според него ще подхранват разпространението на коронавирусаПротестиращи се събраха в цялата страна в четвъртък.

Стотици работници излязоха на главен път в столицата Найпидо, скандирайки лозунги срещу хунтата и носейки плакати в подкрепа на Су Чжи. Хиляди демонстрираха в главния град Янгон, като някои подхождаха с хумор, а сред тях бяха и мъже, облечени в къси поли. В отговор на изявлението на Min Aung Hlaing, един потребител на Twitter, който се идентифицира като Nyan Bo Bo, написа:

“Каква шега! Той трябва да е напълно заблуден, за да помоли хората, които протестират срещу него, да се върнат и да работят.”

Протест пред китайското посолство

Стотици протестиращи също демонстрираха пред китайското посолство, обвинявайки Пекин, че подкрепя военната хунта въпреки китайските откази. Те вдигнаха снимки на Су Чжи, за да поискат нейното освобождаване.

Военните започнаха преврата, след като заявиха, че е широко разпространена измамата на изборите през ноември, спечелени от Националната лига за демокрация на Су Чжи (NLD). Избирателната комисия беше отхвърлила тези твърдения.

Су Чжи, която бе свалена от власт след историческа победа на изборите през 2015 г., е обвинена в незаконен внос на шест радиостанции. Бившият министър Киав Тинт Суе, смятан за нейната дясна ръка, е бил арестуван в пореден размах за една нощ, заяви висш служител на NLD. Преди преврата той беше един от нейните представители в преговори с военните.

Членът на информационната комисия на NLD Кий Тое каза, че Киав Тинт Суе и още четирима души, свързани с предишното правителство, са били отведени от домовете им за една нощ, а висшето ръководство на бившата избирателна комисия е било арестувано.

Властите на Мианмар не отговориха незабавно на искане за коментар и Ройтерс не успя да потвърди независимо арестите. Асоциацията за помощ на политическите затворници потвърди, че най-малко 220 души са били арестувани след преврата.

Протестите възродиха спомените за почти половин век пряко управление на армията, прекъснато от кървави репресии, докато военните не започнаха да се отказват от частична власт през 2011 г.

Байдън одобри санкциите

Президентът на САЩ Джо Байдън одобри в сряда изпълнителна заповед за нови санкции срещу отговорните за преврата. Той каза:

“Военните трябва да се откажат от иззетата власт и да демонстрират уважение към света и хората в Бирма, изразено на изборите от 8 ноември.”

Вашингтон ще идентифицира първия кръг от цели тази седмица и предприема стъпки, за да попречи на генералите в Мианмар, известен също като Бирма, да имат достъп до 1 милиард долара в държавни фондове на Мианмар, държани в САЩ.

Мин Аун Хлайнг и други топ генерали вече са под санкции от страна на САЩ, наложени през 2019 г. заради злоупотреби срещу мюсюлманите от рохинга и други малцинства. Санкциите могат да бъдат насочени и към военни холдингови компании с инвестиции, обхващащи банки, скъпоценни камъни, мед, телекомуникации и облекло.

Великобритания също „спешно търси“ по-нататъшни мерки, които би могла да приложи към бившата си колония, каза външният министър Доминик Рааб. По думите му:

“Международната общност няма да приеме преврата в Мианмар и ние ще потърсим отговорност от отговорните лица.”

Най-важният орган по правата на човека на ООН ще разгледа в петък резолюция, изготвена от Великобритания и Европейския съюз, осъждаща преврата и изискваща спешен достъп за наблюдатели.

Дипломати обаче заявиха, че Китай и Русия – които и двете са свързани с въоръжените сили на Мианмар – се очаква да повдигнат възражения или да се опитат да отслабят текста.

75-годишната Су Чжи, спечелила Нобелова награда за мир през 1991 г. за кампания за демокрация и остава изключително популярна у дома си, въпреки увреждането на международната си репутация заради тежкото положение на рохингите. Тя прекара близо 15 години под домашен арест при предишни хунти. Адвокатът ѝ казва, че не му е позволено да я вижда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments