Руският лидер Владимир Путин беше посрещнат като на червения килим на глобална среща на върха в Пекин, докато Китай и Русия задълбочават взаимната си солидарност, предава „BBC“.
Домакинствана от президента на Китай Си Дзинпин, срещата отбеляза 10 години от неговата знакова външна и икономическа политика, инициативата „Един пояс, един път“ (BRI). Путин беше почетен гост сред лидери и официалните лица от повече от 130 държави. Той рядко напускаше страната си след нахлуването в Украйна през февруари миналата година. Освен това не само е изправен пред нарастваща дипломатическа изолация, но и получи заповед за арест от Международния наказателен съд (МНС) за предполагаеми военни престъпления в Украйна. Но е много малко вероятно Путин да бъде арестуван в Китай, тъй като Пекин не е страна по статута на МНС. Той и Си са известни с близките си отношения, като точно преди началото на войната китайският лидер прочуто заяви, че техните страни имат „приятелство без ограничения“.
Процесът в сряда започна с церемония по откриването, проведена в Голямата зала на народа в Пекин. Си влезе заедно с Путин, като двамата пристъпиха в залата рамо до рамо пред лидерите на други страни. Путин също беше отпред и в центъра заедно с китайския президент за груповата снимка и беше вторият, който говори след Си. По-късно те проведоха тричасова двустранна среща.
Докато Путин имаше почетно място в предишните срещи на върха на „Един пояс, един път“, тези събития се случиха преди Русия да започне войната си срещу Украйна.
Оттогава Китай е критикуван от Запада, че стои до Русия, въпреки че се опитва да покаже подкрепа за Украйна.
В сряда Путин имаше желание да върне услугата. В речта си той обеща подкрепа за обширния проект BRI на Си, като каза, че е „в унисон с руските идеи“ и похвали „нашите китайски приятели“ за техните постижения.
Съгласно BRI Китай налива приблизително трилион долара в инвестиции и инфраструктурни проекти по целия свят.
Обръщайки се към стая, пълна с делегати предимно от така наречената Глобална южна група от развиващи се страни, той каза също, че „Русия и Китай и повечето държави в света споделят стремежи за сътрудничество и икономически напредък“.
Визитата на Путин идва на фона на опасения, че Китай и Русия изграждат свой собствен блок, за да съперничат на Запада.
И двете страни публично заклеймиха водената от САЩ „глобална хегемония“ и призоваха за „многополюсен“ свят с повече центрове на власт.
В навечерието на годишнината на BRI Китай публикува две бели книги, позициониращи BRI като основата на един нов световен ред, такъв, който той представя като по-справедлив и приобщаващ.
В речта си, осеяна с препратки към Пътя на коприната и колоритни поговорки, Си продължи да подчертава тази точка. Той изтъкна, че BRI „представлява напредъка на нашето време и правилния път напред“ и е „от правилната страна на историята“. И също така осъди „идеологическата конфронтация, геополитическото съперничество и блоковата политика“, едностранните санкции и разединяването на веригите за доставки. Пекин често критикува Вашингтон за това, че ръководи това, което смята за несправедлива форма на глобализация. За разлика от това, по думите му, BRI насърчава „печелившото сътрудничество“, при което „пламъкът става по-висок, когато всеки добавя дърва“.
Си също така изложи план от осем точки за напредък на BRI, включително насърчаване на по-малки проекти, „зелено развитие“ и „изграждане на почтеност“.
BRI е широко възхваляван за стимулиране на развитието в много страни, но също така е критикуван за това, че обременява кредитополучателите с планини от дългове, уврежда околната среда и подхранва корупцията и разточителните проекти.
Срещата на върха в Пекин привлече страни предимно от Африка, Югоизточна Азия и Южна Америка. Други присъстващи включват унгарския премиер Виктор Орбан и представители на талибанското правителство на Афганистан.