България вече е нетен вносител на ток. Това написа в социалната мрежа Facebook депутатът Владислав Панев. Той счита, че това се дължи на ниските цени, което прави нашите топлоелектрически централни неконкурентопособни.
„Затова си изпълнихме ангажимента за 40% намаление на емисиите с две години предсрочно. Даже за първата половина на януари намалението е 48 процента. Стига се до абсурда да изнасяме въглища от Марица изток за Сърбия, те да произвеждат ток с тях и да ни го продават. И сметката им излиза, понеже не плащат въглеродни квоти. Не знам това как помага за борбата с климатичните промени“, подчерта Владислав Панев.
Той изнесе данни, според които нетният износ на електроенергия за първите две седмици на миналата година е бил 300 000 мегаватчаса. В момента обаче той е едва 108 000 мегаватчаса. Това според него говори за тотално преобръщане. А то се дължи на следното:
„Производството на базовите централи е 21% надолу. Ако изключим АЕЦ Козлодуй от сметката, спадът при ТЕЦ е много по-голям. В същото време електроенергията от ВЕИ расте бързо, даже през студения и тъмен януари.“
Владислав Панев посочи още, че рафинерията в Бургас може да бъде бързо пренастроена за преработка на неруски петрол и цените на горивата у нас да се променят, а само и единствено печалбите на самата компания „Лукойл“.
„Възниква въпросът защо се бавихме толкова и в чий интерес“, посочи още депутатът.
Той коментира и създалото се напрежение около продажбата на Школо, като според него то е тип „норвежците ще ни вземат децата“.
„Голямата картина е колко опасен може да бъде внесеният от ДПС проект за уж насърчаване на инвестициите. Според него всяка инвестиция над 1 млн. евро от страна извън ЕС ще се подлага на скрининг от няколко министерства. Това създава предпоставки за корупция и бюрокрация и би изтрило България от инвестиционната карта“, посочи още той.