Народният представител Владислав Панев коментира протестите на земеделските производители, които от днес започнаха блокади на десетки места в страната. Според него големият проблем е начинът, по който се разпределят субсидиите за фермерите у нас. Публикуваме коментара на Владислав Панев без редакторска намеса:
„Начинът на разпределение на субсидиите е слонът в стаята. Когато те са на площ, а не за постигане на цели, отрасълът се окрупнява и селските райони се обезлюдяват. Това се случва в цяла Европа, но у нас в огромна степен.
Така България се специализира в зърнопроизводство, което е с най-ниска добавена стойност и ангажира най-малко работни места. В същото време внасяме традиционни продукти като плодове, зеленчуци, месни продукти.
И това няма как да се промени, ако не се промени формулата на подпомагане на производителите. И това е не само българска, но най-вече европейска политика. Важно е да се сложи таван на субсидиите. Така че няколко десетки едри зърнари да не лепват петно на всички останали, които изкарват парите си с много труд и така допринасят за цялото общество.
Миналата реколта беше перфектната буря за земеделието, затова и са протестите. Цената на торовете отиде в небето заради ръста на природния газ през 2022 година. А пшеницата и царевицата на международните пазари поевтиняха. Тази година вече ще бъде друго, тъй като газът падна с пъти.
А целите на субсидиране трябва да бъдат насочени към производство на чиста и здравословна храна, към насърчаване на сектори с висока добавена стойност, които ще създадат поминък за повече хора, да се търсят ясни резултати. Защото от това зависи дали въобще ще остане нещо в бедните ни райони като Северозападна България.“