Властите в САЩ вече могат да наказват бездомниците: Ще помогне ли това?

0
166
Скитник
Снимка: Pixabay

„Имам още 20 минути преди да се преместя.“

Това крещи мъж, който се представя под името Антъни. Той се съгласи да говори пред репортер на „BBC“ и да разкаже за живота си на бездомник. Мъжът седи пред зелената си палатка на един от тротоарите на улиците на Лос Анджелис, когато чува приближаващи се стъпки. Служители на реда пристигат, за да го предупредят, че може да бъде арестуван, ако не премести вещите си и не освободи тротоара. Те се аргументират с наскоро обявеното становище на Върховния съд на САЩ, което дава възможност на властите в градовете и отделните щати да налагат санкции на всеки, който живее под открито небе.  

Това е най-значимото решение по отношение на бездомността поне от 80-те години на миналия век насам, когато според много експерти е започнала съвременната криза, свързана с бездомните хора в САЩ. Тази промяна в момента е едно от най-сериозните притеснения за Антъни, който споделя, че и преди това ежедневно е бил принуден да се бори с различни предизвикателства.

„Просто се опитвам да оцелея“, казва бездомникът, докато лежи в палатката си, използвайки вехта синя раница като възглавница. В нея мъжът държи черна торба за боклук, пълна с личните му вещи, които пренася навсякъде, докато се придвижва от един район към друг.

„През някои нощи не мога да спя, а през деня съм се изморил. Искам просто да легна на някое удобно място и да подремна. И това е всичко. На никого не преча“, казва още Антъни, като само минути по-късно той започва да опакова бързо палатката си, за да си потърси ново място, което да нарече свой дом.

Решението на Върховния съд вече оказва силно влияние върху управляващите на градовете в цялата страна, които са окуражени да предприемат по-строги мерки за премахване на лагерите за бездомни, които след пандемията се разраснаха осезаемо. Много американски градове се борят с нарастващата жилищна криза. Този проблем беше в центъра на последните дискусии в предизборната надпревара, особено що се отнася до Западното крайбрежие, където властите отпуснаха рекордни суми за създаване на приюти и изграждане на достъпни жилища за хора в нужда. Сега лидерите са изправени пред нарастващ натиск, тъй като дългосрочните решения – от жилища и приюти до услуги за доброволно лечение и помощ при смяна на местожителството, изискват много време и енергия.

„Не е лесно и ще отнеме време да се въведат работещи решения“, твърди пред медията Скаут Катович, адвокатка, която се занимава с тези въпроси в Американския съюз за граждански свободи.

„Политиците искат да покажат, че правят нещо. Тази тактика казано просто изхвърля боклука на пътя. Разбира се, може да почистите една улица, но хората, които арестувате, със сигурност ще се върнат“, казва още Катович и разкри, че проблемът според нея и други адвокати, е, че арестуването или глобяването на бездомниците само ще влоши ситуацията.

Броят на бездомните хора достигна нови рекорди през 2023 г.

Решението на Върховния съд от миналата седмица не дава конкретни насоки как управата на градовете и на отделните щати да се справят с бездомните хора, но дава на общностите свобода да предприемат по-строги мерки, без да се страхуват от съдебно преследване.

Съдебното дело започна в малкия град Грантс Пас, Орегон, с население от около 40 000 души. През последните 20 години градът се разрасна значително, но предлагането на достъпни и обществени жилища все още е незадоволително. Цените на жилищата се понижиха рязко, а броят на бездомните хора нарасна. Избраните управляващи приеха закони, позволяващи на града да издава глоби в размер на 295 долара или да налага 20-дневно лишаване от свобода при повторни нарушения на хора без подслон, които само спят или живеят на обществени места. През 2018 г. трима бездомници заведоха съдебен иск срещу властите на града, след като получиха множество парични глоби, които не бяха в състояние да заплатят.

Апелативният съд установи, че подобни закони на практика забраняват дейността на бездомниците и по своята същност представляват жестоко и необичайно наказание. В крайна сметка обаче Върховният съд постанови, че градовете имат право да забраняват на бездомните хора да спят на обществени места и да си изграждат импровизирани лагери.

Съдебното решение беше обявено в особено критичен момент за хората без жилища. Миналата година в САЩ е регистриран най-големият брой бездомни хора от 2007 г. насам, когато Министерството на жилищното строителство и градоустройството на САЩ започна да следи тези данни. През 2023 г. в рамките на годишната оценка за бездомността като явление, са били преброени 653 104 души. Това е почти 11% увеличение спрямо цифрата от предходната година.

От 14 дни пътува влакът с модернизираните вагони по линията София-Бургас. Доволни ли са пътниците?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments