В 20:04 часа на 12 май кметът на Кричим – Атанас Калчев написа апел към своите съграждани в своя профил във Фейсбук. В него той помоли да бъде „прекратена порочната практика по предлагането на храна и/или хранителни отпадъци на безстопанствени /бездомни/кучета и котки на обществени места“.
По думите на управника справянето с проблема и овладяването на популацията на животните е мисия невъзможна за общинарите и се налага да бъдат взети строги мерки.
„Заявявам категорично пред всички вас, че до края на мандата ми като кмет на общината, в гр. Кричим няма да бъде изграден и да функционира приют за настаняване, отглеждане, лекуване и каквото и да било друго, свързано с бездомните кучета и котки със средства от общинските приходи, републиканския бюджет и европейски средства, които също трябва да бъдат съфинансирани от общинския бюджет за сметка на повишението на местните данъци и такси“, каза още Калчев.
Според градоначалника принципът за справяне със ситуацията е следният: ако толкова обичате животните, вземете си ги у вас. Всеки друг добросъвестен жест ще бъде наказван, както следва:
„В тази връзка ще направя предложение до Общински съвет Кричим, в Наредбата за обществения ред да се приемат санкции – глоба от 50 до 500 лева за тези нарушители, които предлагат храна или хранителни отпадъци на безстопанствени кучета и котки на обществени места.“
Апелът на кричимския кмет нарушава законите, категорична е Марта Георгиева, която през 2003 година е координатор на програмата за бездомните животни на сдружение „На ти с природата“, а днес – столичен общински съветник. В своя профил в социалните мрежи тя изрази възмущението си към отношението, което Атанас Калчев най-безцеремонно е показал, инициирайки подобни мерки.
Според Марта Георгиева възникват множество въпроси към антропологията, психиатрията и криминалистиката „относно това, което имаме за кмет на Кричим“.
Общинският съветник пише още:
„Последният се самоизобличи и трябва сам да бъде подложен на санкции по чл. 69 от Закона за защита на животните – кмет на община, който не организира изпълнението на програмата (за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България) и плана по чл. 40, ал. 3, се наказва с глоба в размер от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение глобата е в двоен размер.“
Явно кметът нито миналата, нито тази година е изпълнявал Националната програма от 2019 година. Той не е „изпълнил задължението си (от 2008 година) да изгради приют по чл. 41, в който кучетата да се кастрират, обезпаразитяват и ваксинират, след което да се дадат за осиновяване или да се върнат по места под надзора на общината, организации или граждани или да се настанят в друг – временен приют“.
Марта Георгиева посочва още, че е „задължение на кмета да осигури приют, със сключен договор с ветеринарна клиника, в която да бъдат лекувани болни и наранени животни, намерени от хората“.
По думи на бившия координатор вербалната агресия от Атанас Калчев „попада в обсега на забраната по чл. 7 , ал. 1 за проява на жестокост чрез действие или бездействие, както и на ал. 22 за извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да било начин, пряко или косвено към насилие над животни“.
Ще бъде ли наказан за думите си градоначалникът на Кричим? Защо една отговорна фигура, каквато се предполага, че трябва да стои на кметското място, си позволява да взима лесни решения, вместо да потърси коренът на проблема? Каква е причината за съществуването на домашни животни, ако не главно бездействието на управляващите фигури? Не трябва ли именно те да съдействат за кастрирането, ваксинацията и обезпаразитяването на бездомните кучета и котки, за да не се позволява увеличаване на уличната популация?