Вода отново тече от възстановени чешми край Костинброд

Защо е важно възстановяването на чешмите?

0
243
Ремонт на чешми
Ремонт на чешми. Снимка: БФ "Биоразнообразие"

Две обществени чешми край село Бучин проход, община Костинброд, отново осигуряват животворна вода благодарение на проект, подкрепен от Cargill и Global Water Challenge. Тези чешми, запустели в продължение на години, са възстановени като част от усилията за справяне с нарастващите предизвикателства, свързани със сушата и недостига на вода.

Една от възстановените чешми се намира под Младенова махала. През годините чешмата е изсъхнала, въпреки че близо до каптажа й се е образувала влажна зона – ясен знак за наличието на вода. Тази чешма е била важен източник за местните жители, туристите, селскостопанските животни и дивата природа. Пейо, жител на махалата, споделя:

„Тази чешма беше основен източник на вода. Жените я използваха ежедневно за готвене и чистене, а дивите животни често я посещаваха.“

Възстановяването й изисква сериозни усилия. Старата тръба, заровена на 2 метра дълбочина, се оказва спукана. Екипът, работещ по проекта, се справя с твърдата глинеста почва, за да замени тръбите и да осигури постоянен дебит на водата. След реконструкцията, коритото е облицовано с плочи от естествен камък, а площадката е направена удобна за достъп. Символично, стар камък с дата от 1926 г. – годината на построяването на чешмата, е вграден в новата площадка.

Втората възстановена чешма в местността Езер е известна с ценната си влажна зона, обитавана от редки земноводни като жълтокоремната бумка. Водата й тече целогодишно, но преди обновяването коритото беше направено от тракторна гума. Новото бетонно корито и облицовката от естествен камък не само подобряват удобството за хората, но и създават по-добри условия за флората и фауната.

Сушата и недостигът на вода стават все по-голямо предизвикателство в България. Водата от обществените чешми често е предпочитан източник на питейна вода за местните хора, а микро-влажните зони, които тя създава, подпомагат защитени видове и диви животни. Възстановяването на чешмите е ключов елемент за устойчивото управление на водните ресурси.

Българска фондация Биоразнообразие обявява 2025 г. за Година на Водите. Организацията ще популяризира значимостта на водните обекти и как всеки може да допринесе за тяхното опазване. Календарът за следващата година ще представя реки, езера, торфища и чешми, като всяка снимка ще бъде преобразена в картичка.

Възстановяването на чешмите край Бучин проход е пример за това как опазването на природата и културното наследство може да върви ръка за ръка. Тези усилия са не само символ на приемственост, но и решителна стъпка в борбата срещу климатичните предизвикателства.

Фрапиращи разлики: Пенсионерите в Бургас и София с най-високи пенсии

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments