Водачът на президентските избори на Румъния Калин Джорджеску се посвещава на фермерите

Има няколко причини, поради които Калин Джорджеску е политическа аномалия

0
70
Калин Джорджеску от Румъния
Калин Джорджеску. Снимка: Фейсбук

Има няколко причини, поради които Калин Джорджеску е политическа аномалия, пише „Politico“. 62-годишен ултранационалист, той спечели първия тур на румънските президентски избори миналия уикенд, като привлече млади избиратели в TikTok. Въпреки че е предполагаем лидер на страна членка на НАТО, той възхвалява Владимир Путин като „човек, който обича страната си“. А на фона на тежката икономическа ситуация той се обърна към религиозно настроените избиратели с традиционни ценности.

Всичко това бледнее в сравнение с възгледите му за природата и земеделието. Учен в областта на почвознанието, Джорджеску прекарва години в работа за Министерството на околната среда и Програмата на ООН за развитие, борейки се с изхвърлянето на отпадъци и замърсяването на водите. Въпреки това, в своята бунтовническа кампания той се обяви против „зелената сделка“ на Европейския съюз, настояваше за увеличаване на производството на храни и заяви, че аграрните работници ще ръководят реиндустриализацията на Румъния.

В страна, в която фермерите съставляват 23% от работната сила и 18% от населението – най-много от всички държави в ЕС – политиките на Джорджеску в областта на хранително-вкусовата промишленост са от решаващо значение. Неговият манифест от 17 страници е озаглавен „Храна, вода, енергия: В него се предлагат сладки и утопични мерки за селските райони.

„Той има същите идеи като Робърт Ф. Кенеди-младши“, изтъква Кристиан Пирвулеску, професор по политически науки в главния университет в Букурещ, визирайки бившия кандидат за президент на САЩ, който се присъедини към успешната кампания на Доналд Тръмп и беше възнаграден с номинацията за министър на здравеопазването.

Подобно на RFK-младши, Джорджеску изповядва „радикален екологизъм“, който не се подчинява на обичайното разделение ляво-дясно, потапяйки се в антиглобалистки лайтмотиви, споделяни от екстремисти и от двете страни. Той атакува интензивното земеделие с неговите „токсични“ агрохимикали и „замърсяваща и неефективна“ продукция, като вместо това се зарича да „подкрепя селското стопанство и традиционното, биологично земеделие“. Ето какво се казва в манифеста му:

„Синтетичните инсектициди и пестициди ще бъдат заменени с екологични алтернативи, а дълготрайните химикали ще бъдат заменени с активни вещества от природата.“

Така ще се „запазят горите и чистите реки, ще се спасят пчелите [и ще се осигури] чиста и качествена храна“, обещава неговият писък.

Университетският преподавател добавя, че „е изключително важно да се защити почвата“, тъй като „почвата е първият стратегически ресурс на Румъния“. Всичко това струва пари и държавата трябва да защитава своите земеделски производители, като „капитализира малките производители, подкрепя местните пазари и създава мрежа от популярни и кооперативни банки“, за да финансира агроекологичната революция.

Да направим земеделието отново велико

Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз, неговата банка за земеделски субсидии, трябва да бъде пренасочена към дребните производители (които представляват над 90% от румънските фермери), а системата на страната за екстензивно, дребномащабно производство „трябва да се превърне в модел за подражание на Балканите и в Европа“, изисква Джорджеску.

Това може да звучи анахронично, но е добра политика. Както и навсякъде другаде в Европа, в Румъния има широко разпространено недоволство от преминаването към индустриално земеделие, дори когато страната печели от ролята си на основен доставчик на зърнени култури за транснационалните търговци на стоки и транзитен и преработвателен център за внос на украинско зърно.

През януари земеделски производители протестираха на границата с Украйна и въпреки ограниченията на ЕС върху вноса на украински селскостопански стоки, Букурещ многократно се е оплаквал в Брюксел, че на неговия пазар се дъмпинговат евтин мед и слънчогледово олио, което вреди на местните производители.

„Явно това разочарование завари“, заяви Раду Магдин, политически анализатор и бивш съветник на румънското правителство.

Ако към това се прибавят тазгодишните суши, които унищожиха реколтата (унищожиха реколтата на стойност 2 млрд. евро), спекулативното заграбване на земя от магнати в сферата на недвижимите имоти и промишлеността, както и упорито високите цени на торовете и фуражите, ще се получи „перфектната буря“, отбелязва Магдин.

Заради тежкото положение на фермерите си Румъния през последните години е водещ поддръжник на мерки, които да гарантират, че големите чуждестранни супермаркети в страната се снабдяват с пресни продукти на местно ниво, което предизвиква напрежение както с Брюксел по отношение на правилата на единния пазар, така и със самите търговци на дребно.

Кръв и почва

На предстоящите избори, както на парламентарните в неделя, така и на втория тур на президентските избори на 8 декември, Джорджеску ще се изправи срещу ожесточен противник. Въпреки това и Магдин, и Пирвулеску смятат, че той има добри шансове да се възкачи на власт на вълната на недоволството.

„Когато кажете на една страна, която е силна в селското стопанство, че техните цени понякога са по-високи, отколкото на други пазари, хората не разбират“, разсъждава Магдин и допълва:

„Някои хора биха казали: „Но защо го правим? Защото ни ограбват. Някой ни мами.“

По този начин Джорджеску е част от вълната крайно десни фигури, които се опитват да разколебаят земеделските производители с разкази от фашистката епоха. Неговият призив за селскостопанска автаркия е част от това, макар и не само. Самодостатъчността на храните е била цел както на крайно десни, така и на леви движения през XX в., но тя се е върнала в мейнстрийма във Франция, Полша и Нидерландия.

„По-важен е неговият фокус върху чистотата на природата, тази „много буколическа философска перспектива“, казва Магдин.

Идеализирането на селския и фермерския живот е ключов елемент на ултранационализма през 30-те години на ХХ век, обобщен от лозунга „кръв и земя“ на нацистка Германия. Именно тези убеждения вдъхновяват раждането на биологичното земеделие и така нареченото „естествено хранене“.

Джорджеску, който определи румънските фашисти от времето на Втората световна война като „национални герои“, може да се бори да привлече умерени хора към своята кауза. Но радикалният екологизъм, който той изповядва, пуска корени в европейската политика.

Панев за изборите в Румъния: Тотален погром на управляващите партии!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments