Водещите в света европейски правила за изкуствения интелект са изправени пред дилемата „заработи или изчезни“

0
24
Изкуствен интелект.
Изкуствен интелект. Снимка: Пиксабей

Обявените за първи в света правила на Европейския съюз за изкуствения интелект са изправени пред решаващ момент, тъй като преговарящите се опитват да изработят последните детайли тази седмица – преговори, усложнени от внезапния възход на генеративния изкуствен интелект, който създава работа, подобна на човешката, пише „Асошиейтед прес“.

За пръв път през 2019 г. се очакваше Законът за изкуствения интелект на ЕС да бъде първата в света цялостна нормативна уредба за изкуствения интелект /ИИ/, която допълнително да затвърди позицията на 27-членния блок като световен законодател, когато става въпрос за овладяване на технологичната индустрия. Процесът обаче бе блокиран от битката в последния момент за това как да се регулират системите, които са в основата на услугите с ИИ с общо предназначение като ChatGPT на OpenAI и чатбота Bard на Google. Големите технологични компании лобират срещу това, което смятат за свръхрегулиране, което според тях задушава иновациите, докато европейските законодатели искат допълнителни гаранции за авангардните системи за ИИ, които тези компании разработват.

Междувременно САЩ, Великобритания, Китай и глобални коалиции като Групата на 7-те големи демокрации се включиха в надпреварата за изготвяне на предпазни клаузи за бързоразвиващата се технология, подчертана от предупрежденията на изследователи и правозащитни групи за екзистенциалните опасности, които генеративният ИИ представлява за човечеството, както и за рисковете от него в ежедневието. Ето какво смята Ник Рейнърс, анализатор на технологичната политика в Eurasia Group, консултантска фирма за политически рискове:

„Вместо Законът за ИИ да се превърне в глобален златен стандарт за регулиране на ИИ, има малък, но нарастващ шанс той да не бъде договорен преди изборите за Европейски парламент.“

Той е на мнение, че „просто има толкова много неща, които трябва да бъдат уточнени“ по време на последния кръг от разговори, който официалните лица се надяват да се състои в сряда. Дори и да работят до късно през нощта, както се очаква, може да се наложи да бързат, за да приключат през новата година, подчертава Рейнърс.

Когато Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, представи проекта през 2021 г., в него почти не се споменаваха системите за изкуствен интелект с общо предназначение като чатботовете. Предложението за класифициране на системите с ИИ по четири нива на риск – от минимален до неприемлив – по същество беше замислено като законодателство за безопасност на продуктите.

Брюксел искаше да тества и сертифицира информацията, използвана от алгоритмите, задвижващи ИИ, подобно на проверките за безопасност на потребителите на козметика, автомобили и играчки. Това се промени с бума на генеративния изкуствен интелект, който предизвика удивление, като композираше музика, създаваше изображения и пишеше есета, наподобяващи човешки труд. Той също така породи опасения, че технологията може да бъде използвана за масирани кибератаки или за създаване на нови биологични оръжия.

Рисковете накараха законодателите на ЕС да подсилят Закона за изкуствения интелект, като го разширят до моделите на фондации. Известни още като големи езикови модели, тези системи се обучават върху огромни масиви от писмени произведения и изображения, извлечени от интернет. Моделите на основата дават на генеративните системи за изкуствен интелект като ChatGPT възможността да създават нещо ново, за разлика от традиционния изкуствен интелект, който обработва данни и изпълнява задачи по предварително определени правила.

Миналия месец хаосът в подкрепяната от Microsoft компания OpenAI, която създаде един от най-известните базови модели – GPT-4, засили у някои европейски лидери опасността от това да се позволи на няколко доминиращи компании за изкуствен интелект да се самоконтролират. Въпреки че главният изпълнителен директор Сам Алтман беше уволнен и бързо след това възстановен на работа, някои членове на борда на директорите с дълбоки резерви относно рисковете за безопасността, породени от ИИ, напуснаха, сигнализирайки, че корпоративното управление на ИИ може да стане жертва на динамиката в заседателната зала.

„Поне вече е ясно, че компании като OpenAI защитават своя бизнес, а не обществения интерес, заяви европейският комисар Тиери Бретон на конференция за изкуствен интелект във Франция дни след сътресенията.

Съпротивата срещу правителствените правила за тези системи за изкуствен интелект дойде от малко вероятно място: Франция, Германия и Италия. Трите най-големи икономики в ЕС отвърнаха на удара с документ с позиция, в която се застъпват за саморегулиране.

Промяната на мнението се разглежда като ход в помощ на родните играчи в областта на генеративния ИИ, като френския стартъп Mistral AI и германския Aleph Alpha. Райнърс обясни:

„Зад нея стои решимостта да не се позволи на американските компании да доминират в екосистемата на ИИ, както се случи при предишните вълни на технологиите като облачните (изчислителни) технологии, електронната търговия и социалните медии.“

Група влиятелни компютърни учени публикуваха отворено писмо, в което предупреждават, че отслабването на Закона за изкуствения интелект по този начин ще бъде исторически провал. Междувременно ръководителите на Мистрал се скараха онлайн с изследовател от подкрепена от Илон Мъск организация с нестопанска цел, която има за цел да предотврати „екзистенциалния риск“ от ИИ. Миналата седмица в Брюксел Кент Уокър, главен юрист на Google, заяви:

„Изкуственият интелект е твърде важен, за да не се регулира, и твърде важен, за да не се регулира добре. Надпреварата трябва да бъде за най-добрите регулации на ИИ, а не за първите регулации на ИИ.

„Моделите на фондации, използвани за широк спектър от задачи, се оказват най-наболелият въпрос за преговарящите от ЕС, тъй като регулирането им противоречи на логиката на целия закон, който се основава на рисковете, породени от конкретните употреби, смята Иверна Макгоуън, директор на европейския офис на нестопанската организация за цифрови права Center for Democracy and Technology. Макгауън подчертава:

„Естеството на системите за ИИ с общо предназначение означава, че „не се знае как се прилагат. В същото време са необходими регулации, защото в противен случай надолу по хранителната верига няма никаква отговорност, когато други компании изграждат услуги с тях.“

Алтман предложи да се създаде американска или глобална агенция, която да лицензира най-мощните системи за изкуствен интелект. Тази година той предложи, че OpenAI може да напусне Европа, ако не може да спазва правилата на ЕС, но бързо оттегли тези коментари.

Aleph Alpha заяви, че е необходим „балансиран подход и подкрепи подхода на ЕС, основан на риска. Но той не е приложим за моделите на фондациите, които се нуждаят от „по-гъвкави и динамични“ правила, заяви германската компания за ИИ.

Преговарящите от ЕС все още трябва да разрешат няколко други спорни точки, включително предложението за пълна забрана на публичното разпознаване на лица в реално време. Страните искат изключение, за да могат правоприлагащите органи да го използват за откриване на изчезнали деца или терористи, но правозащитните групи се притесняват, че това на практика ще създаде правна основа за наблюдение.

Трите клона на правителството на ЕС са изправени пред един от последните си шансове да постигнат споразумение в сряда.

Дори и да го постигнат, 705-те законодатели на блока все още трябва да подпишат окончателния вариант. Това трябва да стане до април, преди да започнат кампанията си за изборите в целия ЕС през юни. Законът няма да влезе в сила преди изтичането на преходен период, който обикновено е две години. Ако не успеят да го направят навреме, законодателството ще бъде отложено за по-късно през следващата година – след встъпването в длъжност на новите лидери на ЕС, които може да имат различни възгледи за изкуствения интелект. По време на дискусията от миналата седмица Драгош Тудораче, румънски законодател, който съводеше преговорите за Акта за ИИ в Европейския парламент, коментира:

„Има голяма вероятност това наистина да е последното, но също толкова голям е шансът, че все пак ще ни е необходимо повече време за преговори.“

От офиса му съобщиха, че той не е на разположение за интервю.

„Все още разговорът върви много плавно“, каза той на събитието в Брюксел и увери медиите, че ще бъдат държани в течение със случващото се.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments