Четирима активисти, борещи се за демокрация, са били екзекутирани от военните сили в Мианмар, като се твърди, че това е първото прилагане на смъртно наказание там от десетилетия насам. Бившият депутат Фьо Зейа Тау, писателят и активист Ко Джими, Хла Мьо Аун и Аун Тура Заус са били обвинени в извършването на „терористични действия„.
Екзекуциите, за които военните сили обявиха за първи път през юни, предизвикаха международни критики и възмущение. Идеята за прилагане на такива наказания беше подробно обсъдена след военния преврат в страната през 2021. Както е известно, хунтата свали демократично избраното правителство, ръководено от партията „Национална лига за демокрация“ (НЛД) на Аун Сан Су Чи, през февруари миналата година, което предизвика мащабни национални протести, които бяха бързо потушени. Правителството на националното единство на Мианмар, което беше сформирано като опозиция на преврата, осъди остро смъртните наказания, като заяви, че е „изключително шокирано и натъжено“.
По данни на Организацията на обединените нации (ООН) това са първите екзекуции от 1988 г. насам. Предишните екзекуции в Мианмар са били чрез обесване.
Членове на семействата на четиримата екзекутирани граждани чакат в затвора „Инсеин“ в Янгон, за да разпитат подробно властите за случилото се, предаде “BBC”. Те все още не са получили телата на своите близки, твърди сестрата на Ко Джими. Съпругата на Фьо Зейа Тау заяви, че не е била информирана за екзекуцията на съпруга си, съобщи “Reuters”. Всички семейства са подали искания за информация относно екзекуциите.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш определи решението на военните да осъдят на смърт четиримата активисти като „грубо нарушение на правото на живот, свобода и лична сигурност„.
Откакто завзеха властта миналата година, военните власти засилиха репресиите си срещу местни организации, опозиционни активисти и лица, за които се смята, че са настроени против преврата. Те твърдят, че резултатите от изборите, на които партията на Су Чи спечели с огромна преднина, са били фалшифицирани – обвинение, което служителите на избирателната комисия отхвърлиха, заявявайки, че няма доказателства за извършена измама. От извършването на преврата насам Су Чи е задържана под домашен арест, като са ѝ повдигнати множество обвинения, вариращи от корупция до нарушаване на закона за служебните тайни. Тя е застрашена от присъда до 150 години.
Асоциацията за подпомагане на политическите затворници (АППЗ), която води регистър на убитите, хвърлените в затвора или задържаните от военните сили лица, твърди, че след преврата са били арестувани 14847 души, а около 2114 от тях вече са екзекутирани от военните сили.