Vogue: Защо тази балканска столица е най-оживеният град в Европа в момента?

София все още е необработен диамант, със стара душа в процес на изграждане на модерна идентичност, смесващ западните ценности и естетика, като не изоставя балканските си традиции

1
540
Храм "Александър Невски"
Храм "Александър Невски". Снимка: Искра.бг

София, столицата на България, със сигурност е претърпяла много промени през своята хилядолетна история. Необходима е непринудена разходка по павирания с жълт камък център, осеян с древни римски руини и сложни примери на византийска, османска и европейска архитектура от 20-ти век, за да разберете, че корените на града са дълбоки, пише модно списание „Vogue“.

Модерната душа на София блести на всеки ъгъл. Градът вече е основен технологичен и стартъп център в Югоизточна Европа, привличайки международно внимание и таланти. Освен това е дом на едно от най-известните студия за филмова продукция в Европа „Ню Бояна“, където са частично продуцирани много от последните холивудски блокбастъри. Оживеният културен живот на София може да се похвали с десетки галерии и музеи, включително Националната галерия, където това лято актрисата и фотограф Джесика Ланг, носителка на два Оскара, откри ретроспекция. Също така има много фестивали за храна, музика, литература и артистични изкуства, включително Международният филмов фестивал в София, който тази година представи 170 филма от над 50 държави, и Международният фестивал „A to Jazz“, посещаван от над 50 000 джаз ентусиасти всяка година.

„София /…/ е град, който прекрасно съчетава история и модерност“, казва Мария Бакалова, номинираната за Оскар българска актриса, пред „Vogue“, добавяйки:

„Това е една от най-старите столици в Европа, но въпреки това продължава да се развива по толкова динамичен и модерен начин. Всеки път, когато се връщам, си спомням колко оживена и космополитна е станала, като същевременно запазва уникалния си чар с уютни улици и аристократични стари сгради. Това е доста еклектично и красиво.“

Докато Бакалова израства в Бургас, град на 370 км източно от София на брега на Черно море, тя се премества в София, за да продължи обучението си в Националната академия за театрално и филмово изкуство и живее там години наред. Тя все още обича да прекарва времето си около парка на Националния дворец на културата или да хване залеза от „Копитото“, местност във Витоша, предлагаща панорамни гледки към Софийската котловина.

Тази двойственост, която Бакалова споменава, прави града, който се намира на културен кръстопът, толкова уникален. Има суровост и непретенциозност, които са рядкост в свят, в който много градове се трансформират в перфектните си версии за TikTok и Instagram. София все още е необработен диамант, град със стара душа в процес на изграждане на своята модерна идентичност, смесващ западните ценности и естетика, като същевременно не изоставя балканските си традиции. За разлика от много европейски столици, където едни и същи международни лога изпреварват лъскавите витрини на първокласни недвижими имоти в центъра, София все още безапелационно е себе си.

Разходете се из Женския пазар в центъра, най-старият пазар на открито в града, основан през 1878 г., и може да напълните чантите си с всичко – от пресни продукти и домашно приготвени конфитюри до фалшиви чанти и тениски. Ако вървите 15 минути до улица „Съборна“ и може да си купите вълнено палто от „Max Mara“ и кашмирени пуловери от „Zegna“. И в случай, че се уморите от саундтрака на града, върнете сетивата си в тучната „Борисова градина“, парк от 3300 акра с павирани пътеки, оградени с дървета, точно в центъра на града.

Статията на „Vogue“ продължава със съвети как да се възползвате максимално от престоя си в оживената столица на България. Препоръчва хотели и ресторанти.

„София е в капан между това да стане лъскава и все още да бъде трудна и груба, което ми харесва в нея. Това е комбинация между Атина, Истанбул и Берлин“, казва роденият в Берлин моден и лайфстайл експерт Юлиян Дайнов, който подчертава, че творческата публика в града се е разширила през последните години.

Градът наистина е творчески център за независими артисти, дизайнери на бижута и модни дизайнери, а на улиците са разположени малки ателиета, галерии и арт пространства. Докато булевард „Витоша“, главната търговска дестинация на столицата, изглежда привлича най-много туристи, от „Vogue“ предлагат да се разгледат по-малко известни райони за по-автентичен прозорец към търговските предложения на града.

Министър Коритарова: Размразява се проектът за язовир „Черни Осъм“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Витоша
Витоша
3 месеци по-рано

Витоша