Общинските съветници в Бургас отхвърлиха предложението да отпадне вотът „въздържал се“ с 38 гласа „против“, 10″ – „за“ и трима – „въздържал се“.
Предложението беше внесено от Иво Баев от Коалиция „Демократична България“ и беше одобрено от Комисията, която изготвяше проекта за нов правилник за дейността на местния парламент.
Текстът беше подложен на отделно гласуване, а не анблок заедно с останалата част от проекта.
Стигна се до прегласуване заради проблеми със системата. Грешката в системата предизвика смут залата и Константин Бачийски от СЕК, който сигнализира за нея, беше нападнат вербално от други общински съветници. Стигна се до ожесточени дебати и размяна на остри реплики, като редица членове на местния парламент станаха от местата си.
Вотът „въздържал се“ също породи ожесточени дебати в зала. Чуха се много гласове „против“ неговото отпадане. Редица членове на местния парламент подчертаха, че подобна мярка не е наложена в нито един друг общински съвет в България. В парламента също има вот „въздържал се“, както и във Висшия съдебен съвет.
„Ние се заклехме да работим в името на Бургас и да спазваме Конституцията и законите на страната. В Конституцията е записано много ясно, че избирателното право е нерикосновено. В българския парламент се гласува по три начина – „за“, „против“ и „въздържал се“. Във Висшия съдебен съвет също. Тези три начина имат дълбок смисъл и своя компетентност. Затова по никакъв начин ние нямаме право да търсим и да предлагаме нови начини. Той работи с трите гласувания толкова години, над 500 бургазлии са минали през Общинския съвет. За мен е много важно волята и начинът на гласуването да бъдат запазени. „Въздържал се“ означава лична компетентност и заявяване на лична оценка към дадена докладна записка.“, обяви Веселин Пренеров от ГЕРБ.
„Подкрепям напълно г-н Пренеров. Ние трябва да имаме правото да гласуваме „за“, „против“ и „въздържал се“.“, каза от своя страна Владимир Павлов от партия Възраждане.
„Да гласуваме „въздържал се“ ни е право, дадено от Конституцията – така гласуват всички общински съвети, така гласува и парламентът. Дайте да не измисляме нови правила на демокрацията.“, заяви Бойчо Георгиев от ГЕРБ.
„Предложението да отпадне „въздържал се“ е мое. Висшият съдебен съвет не гласува „въздържал се“. Това предложение кореспондендира със Закона за местното самоуправление и администрация. Там е разписано, че се гласува „за“. Може дори да не се гласува „против“. Приема се, че всички, които не са „за“, са „против“. През 2016 година беше включен текст да не се гласува с „въздържал се“. Той беше приет с абсолютно мнозинство от сегашното Народно събрание. Централната избирателна комисия също не гласува с „въздържал се“.“, аргументира се вносителят Иво Баев от Коалиция „Демократична България“.
„В Комисията по изработване на правилника аз гласувах „против“ отпадането на вота „въздържал се“. Това не е липса на мнение. Много често не можем да си изградиш мнение в комисия, а после в зала вече имаш изразено мнение и гласуваш със „за“ или „против“.“, обяви Станимир Апостолов от СДС.
„В закона наистина пише, че има само гласуване „за“. Аз съм „за“ тази норма и подкрепям предложението на Иво Баев да остане само „за“.“, декларира от своя страна Константин Бачийски от СЕК.