Война в Украйна: Съобщава се за големи загуби на фона на бушуващата битка в Бахмут

0
71
Унищожени сгради в Украйна
Унищожени сгради в Украйна. Снимка: МВС України, Фейсбук

Властите в Украйна и Русия съобщиха, че са нанесли големи загуби, докато битката за Бахмут продължава. Москва се опитва да превземе източноукраинския град от месеци в мъчителна война на изтощение. Украинският президент Володимир Зеленски каза, че руските сили са изгубили над 1100 човешки живота през последните няколко дни, като много други са сериозно ранени. Русия пък съобщава, че е убила повече от 220 украински военнослужещи през последните 24 часа, предават от „BBC“, добавяйки, че не може да потвърди данните на страните.

Според анализаторите Бахмут има малка стратегическа стойност, но се е превърнал във фокусна точка за руските командири, които се борят да доставят положителни новини на Кремъл. Превземането на града би доближило Русия малко по-близо до целта й да контролира цялата Донецка област, един от четирите региона в източна и южна Украйна, анексирани от Русия миналия септември след референдуми, широко осъдени извън Русия като измамни.

Украинските командири, които са отделили значителни ресурси за отбраната на града, казват, че стратегията им цели да попречи на Москва да започне нови офанзиви през следващите месеци.

„За по-малко от седмица, започвайки от 6 март, успяхме да убием повече от 1100 вражески войници само в сектора на Бахмут, необратимата загуба на Русия, точно там, близо до Бахмут“, каза Зеленски във вечерното си видеообръщение. Той добави, че 1500 руски войници са ранени тежко.

Руското министерство на отбраната съобщи, че руските сили са убили „над 220 украински военнослужещи“.

Командващият сухопътните сили на Украйна генерал-полковник Александър Сирски заяви, че руската наемна група „Вагнер“ атакува войските му от няколко посоки в опит да пробие отбраната и да напредне към централните райони на града. Паравоенната организация е в основата на руското нападение над Бахмут. Лидерът й Евгений Пригожин заложи репутацията си и тази на частната си армия за превземането на Бахмут. Вчера той обяви, че ситуацията в града е „тежка, много тежка, врагът се бие за всеки метър“.

„И колкото по-близо до центъра на града, толкова по-ожесточени са битките“, уточни той в запис, публикуван в „Telegram“, допълвайки, че след предвиденото от него превземане на Бахмут „ще започнем да рестартираме“ и „ще започнем да набираме нови хора от регионите“.

В събота Институтът за изучаване на войната – „Американски мозъчен тръст“, съобщи, че настъплението на Москва се забавя, добавяйки:

„Бойците на групата „Вагнер“ вероятно стават все по-заковани в градските райони… и следователно им е трудно да постигнат значителен напредък.“

Преди инвазията в Бахмут живееха около 70 000 души, а сега са едва няколко хиляди. Някога градът е бил известен със своите солни и гипсови мини и огромна винарна. Областният губернатор на Донецк Павло Кириленко коментира, че тези, които са останали в града рискуват много.

Подобно на Русия, Украйна също придаде политическо значение на Бахмут, като президентът Зеленски превърна града в емблема на съпротивата. Когато посети Вашингтон през декември, той го нарече „крепостта на нашия морал“ и даде знаме на Бахмут на Конгреса на САЩ. Западни служители изчисляват, че между 20 000 и 30 000 руски войници са били убити или ранени досега в и около града.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments