Война в Украйна: Военнослужещите с увреждания се сблъскват със социална стигма

0
912
Инвалидна количка
Инвалидна количка. Снимка: Pixabay

Последното нещо, което 20-годишният украински военнослужещ Иван Косюк си спомня, преди да се събуди в болница, е, че медиците му превързват очите, докато го евакуират от фронтовата линия, пише „Politico“. Ракета е поразила бункера, в който той си е отдъхвал за кратко.

„Тогава все още виждах. След това се опомних и не виждах, бях вързан за едно легло, а в гърлото ми имаше тръба. Помислих си, че съм затворник, но после си зададох въпроса защо ме лекуват, ако наистина съм затворник?“, разказва мъжът.

По-късно Косюк разбрал, че се намира във военната болница в източния украински град Днепър, но трябвало да изчака още един ден, докато медицинският персонал му каже, че е загубил окончателно зрението си, наред с другите наранявания, които е получил.

„Лекарят дори се разплака“, спомня си той.

В продължение на три месеца другите наранявания на Косюк заздравявали успешно и той получил очни протези, които съответстват на оригиналния му кафяв цвят на очите му. През пролетта на 2023 г. обаче бившият военнослужещ бил изписан от лечебното заведение, за да започне живота си отново, но без да му бъде предложена помощ и подкрепа.

„Изпратиха ни вкъщи без нищо. Мислехме, че сме сами. Той беше на 19 години и всички светлини бяха изгасени“, казва майката на пострадалия Анастасия.

По данни на Министерството на социалната политика на Украйна броят на украинците с увреждания се е увеличил с 300 000 души след пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г. До момента над 20 000 души са с ампутирани крайници. Министерството по въпросите на ветераните в страната обяви, че в страната вероятно има 5 милиона ветерани и членове на семействата им, много от които ще се нуждаят от помощ, за да облекчат своите физически и психологически травми. Много пострадали от войната и техните семейства са обезпокоени от факта, че Украйна като цяло е зле подготвена за справяне с проблемите, засягащи хората с уврежданията, което е остатък от съветските времена, когато такива хора са били държани умишлено настрана от обществото.

„Украйна трябва да продължи да формира общество, което е разбиращо и приобщаващо. Преходът от заклеймяване към приемане и подкрепа започна много преди пълномащабната инвазия. Ние ежедневно се стремим да влияем на този процес“, твърди Евгения Смирнова, заместник-министър на образованието и науката на страната.

Все пак, все още има какво да се желае. Въпреки че болниците и някои рехабилитационни центрове предоставят медицински грижи за лечение на тежките наранявания на ветераните, те често не получават достатъчно подкрепа за реинтеграция в обществото.

Съветска „сянка“

След 1945 г. хиляди ранени ветерани от войната са били събрани от съветските власти и изпратени в отдалечени институции, най-известната от които се е намирала на територията на архипелага Валаам.  Според Анна Хоркун, ръководител на проекта за изграждане на специален център в град Лвов – място за възстановяване на хора с тежки наранявания пред завръщането им в реалния живот, това отношение към хората с увреждания все още е актуално. Центърът е открит през февруари и предоставя напълно достъпно жилищно пространство, физиотерапия, психологическа подкрепа и възможност за участие в  групи за взаимопомощ.  

„Администраторите на сградата ни помолиха да покрием прозорците, защото гледката към инвалидите разваляла картината. За част от обществото това е намеса в живота им, но сега това е огромна част от живота на всички ни,“, споделя Анна.

Анна разказва, че е работила в сферата на маркетинга, докато руската инвазия не я принудила да промени коренно приоритетите си. Много други хора са преживели това, което тя определя като пробуждане.

„Има активни млади хора, а центърът предлага обучение за общуване с ветерани и хора с увреждания, тъй като има хора, които искат да знаят за това, и броят им наистина расте“, казва младата жена с известен оптимизъм.

През 2018 г. Украйна прие нови разпоредби в областта на жилищното строителство, които трябваше да гарантират достъпност, но на практика те не се прилагат навсякъде и не се обръща внимание на правилното им изпълнение. Дори в новите сгради липсват подходящи рампи или достатъчно широки врати за инвалидни колички. Технологиите за незрящи хора, като например текстурираните плочки по тротоарите, ако изобщо са налични, често се монтират неправилно. Все пак, към днешна дата има признаци на положителна промяна. Украинското правителство въведе пилотни центрове за развитие и подкрепа на ветераните, базирани във висши учебни заведения, които предлагат обучение по професии и предприемачески умения, а също така там могат да се обучават и лични асистенти, помагащи на ветераните. Друг проект, създаден с идеята да компенсира работодателите, предлагащи възможности за хора с увреждания, вече е осигурил над 100 работни места.

Грузия е разтърсена от сблъсъци заради „вдъхновен от Русия“ законопроект

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments