Войната между Русия и Украйна измести COVID като основен риск за глобалните вериги за доставки

0
36
Доставки
Доставки. Снимка: Pixabay

COVID-19 доведе глобалните вериги за доставки до точката на пречупване, причинявайки недостиг и предизвиквайки изключително висок ръст на цените, пише „CNN“. Точно, когато пандемията се успокои, инвазията на Русия в Украйна заплашва още повече да разбие тези крехки вериги за доставки.

Русия е основен производител на стоки – от петрол и природен газ до паладий и пшеница. Украйна също е основен износител на пшеница, както и на неон. Кризата поставя под съмнение наличието на значителна част от тези жизненоважни доставки.

„Най-големият риск, пред който са изправени глобалните вериги за доставки, се измести от пандемията към военния конфликт между Русия и Украйна и геополитическата и икономическата несигурност, която той създаде“, пише икономистът на Moody’s Analytics Тим Уй в доклад в четвъртък.

Moody’s предупреди, че кризата между Русия и Украйна „само ще влоши ситуацията за компаниите в много индустрии“, особено тези, които разчитат на енергийни ресурси. Европа, по-специално, ще почувства най-осезаемо скока на цените на енергията, защото зависи от Русия за природния газ. Цените на петрола се повишиха в световен мащаб, като повишиха цените на бензина и повишиха перспективите за разходите за авиокомпаниите и други индустрии, като пластмасите, които разчитат на петрол.

Конфликтът Русия-Украйна също може да създаде допълнителен натиск върху световния недостиг на компютърни чипове, който започна по време на COVID и беше в основата на скока на цените на новите и употребяваните автомобили.

Moody’s посочи, че Русия доставя 40% от световния паладий, ключов ресурс, използван в производството на полупроводници. Освен това Moody’s каза, че Украйна произвежда 70% от неона в света, газ, използван за производството на компютърни чипове. Тим Уй пише:

„Можем да очакваме глобалният недостиг на чипове да се задълбочи, ако военният конфликт продължи.“

Цените на неона скочиха до небето по време на конфликта в Крим през 2014-2015 г. Въпреки че производителите на чипове са натрупали ресурси, Уй отбеляза, че запасите могат да издържат само толкова дълго.

„Ако сделката не бъде постигната през следващите месеци, очаквайте недостигът на чипове да се влоши“, каза Уй, добавяйки, че това ще представлява значителни рискове за автомобилните производители, компаниите за електроника, производителите на телефони и други индустрии.

Предстои несигурност

Комбинацията от високи цени на енергията и по-голям натиск върху доставките на компютърни чипове ще усложни картината на инфлацията. Потребителските цени скочиха през януари с най-бързия темп от близо 40 години. Въпреки че много икономисти очакваха, че инфлацията ще се охлади значително по-късно тази година, тази перспектива сега е под съмнение. В сряда председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви пред Конгреса:

„Краткосрочните ефекти върху икономиката на САЩ от нахлуването в Украйна, продължаващата война, санкциите и събитията, които предстои, остават много несигурни.“

Отвъд компютърните чипове, Moody’s посочи, че кризата между Русия и Украйна има потенциал да повиши разходите за транспорт, най-енергийно интензивен от всички индустрии.

„Докато светът ще бъде облекчен, че привидно е преодолял варианта на Омикрон“, пише Уй, „се появи  ново предизвикателство, където краят на играта не е ясен“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments