Президентът Джо Байдън предупреди Израел, че САЩ ще спрат доставките на някои оръжия, ако започне мащабна сухопътна операция в град Рафах в Газа, пише „BBC“. В интервю за „CNN“ той подчерта:
„Ако влязат в Рафах, няма да доставям оръжия, които са били използвани в миналото за справяне с Рафах.“
Той добави, че ще продължи да се грижи за сигурността на Израел. Въпреки категоричната и гласовита съпротива на САЩ, Израел изглежда е готов да извърши мащабна инвазия в Рафах. Пренаселената част на южната част на Газа е последната голяма крепост на Хамас на територията. Американски официални лица предупредиха, че операция в града, където населението се е увеличило с бежанци от други части на Газа, може да доведе до големи цивилни жертви. В интервюто, излъчено в сряда Байдън изтъкна:
„Ние няма да доставяме оръжия и артилерийски снаряди.“
Той заяви, че САЩ не определят настоящата ситуация в Рафах като сухопътна операция. Той добави:
„Те не са навлезли в населените места. Това, което направиха, е точно на границата. Но ясно казах на израелския министър-председател Нетаняху и на военния кабинет, че няма да получат нашата подкрепа, ако в действителност отидат в тези населени места.“
Байдън призна, че Израел е използвал американски оръжия за убийството на цивилни граждани в Газа. На въпроса дали Израел е преминал „червена линия“, президентът на САЩ отговори „все още не“. Коментарите са най-силното предупреждение на президента за потенциална сухопътна инвазия в Рафах и за първи път той заяви, че САЩ могат да спрат доставките на американски оръжия за Израел.
Посланикът на Израел в ООН заяви, че страната е „много разочарована“ от намесата на Байдън.
„Това е трудно и много разочароващо изказване, което трябва да чуем от президента, на когото сме благодарни от началото на войната“, заяви Гилад Ердан пред израелското обществено радио „Kan“.
САЩ вече забавиха доставката на хиляди бомби за Израел и заявиха, че преразглеждат бъдещите доставки.
В сряда министърът на отбраната Лойд Остин потвърди забавянето на доставката на бомбите – едни от най-разрушителните боеприпаси в западните военни арсенали – по време на изказване пред Сената. Оръжията, които САЩ задържат, са свързани с бъдеща доставка, така че е малко вероятно този ход да има непосредствено въздействие. Но като се има предвид скоростта, с която Израел бомбардира, това вероятно ще се отрази на бъдещите удари съвсем скоро. Междувременно израелските военни заявиха, че двете страни ще решават разногласията при закрити врати.
Президентът Байдън е изправен пред нарастващ вътрешен натиск – от страна на някои демократи и част от американската общественост – за ограничаване на израелските операции в Газа на фона на нарастващия брой жертви сред цивилното население и влошаващата се хуманитарна ситуация.
Американски официални лица потвърдиха, че в Газа не са били доставяни нови доставки на помощи през два портала в южната част на страната, откакто тази седмица израелски танкове навлязоха в южната част на Рафах и поеха контрола над палестинската страна на контролно-пропускателния пункт с Египет.
Израелският военен говорител Даниел Хагари заяви, че САЩ са предоставили „безпрецедентна“ помощ в областта на сигурността от началото на войната, като добави, че споровете между съюзниците се решават „при закрити врати по верен начин“.
Водещ член на израелската партия „Ликуд“ на Бенямин Нетаняху обаче заяви в сряда в предаване „BBC“, че според него зад решението за спиране на доставката на бомби стоят вътрешнополитически съображения на САЩ.
„Напълно не съм съгласен, че американските избори нямат нищо общо с това“, коментира Боаз Бисмут, член на израелския парламент и на комисията по външни работи и отбрана.
От началото на войната между Израел и „Хамас“ през октомври миналата година Рафах е ключов пункт за влизане на помощи и единственият изход за хората, които могат да избягат. В сряда сутринта пропускателният пункт остана затворен, но израелските военни заявиха, че отново отварят близкия пункт Керем Шалом, който беше затворен в продължение на четири дни заради ракетния обстрел на Хамас.
В понеделник израелските военни наредиха на десетки хиляди цивилни да започнат да се евакуират от източните части на град Рафах, преди да започне така наречената „ограничена“ операция за ликвидиране на бойците на Хамас и разрушаване на инфраструктурата.
Междувременно продължават усилията за постигане на прекратяване на огъня, наред с освобождаването на израелски заложници и палестински затворници. В Кайро делегациите на Израел и Хамас възобновиха преговорите чрез посредници.
Американски служител заяви, че преговорите с Израел „продължават и не са отговорили напълно на нашите опасения“, а САЩ преразглеждат оръжейните си трансфери за Израел от април насам.
Израел започна кампания за унищожаване на „Хамас“ в отговор на нападението на групировката в южната част на Израел на 7 октомври, по време на което бяха убити около 1200 души, а други 252 бяха взети за заложници, според израелските данни.
Оттогава досега в Газа са убити над 34 780 души по данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването на територията.
Според договореното през ноември споразумение „Хамас“ освободи 105 заложници в замяна на едноседмично прекратяване на огъня и около 240 палестински затворници в израелски затвори. Израел твърди, че 128 заложници са в неизвестност, а 36 от тях се смятат за мъртви.
Главчев с остър коментар към Северна Македония и с предупреждение за изборите на 9 юни