Американски високопоставени служители, участващи в преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, работят активно с други преговарящи, за да изготвят нови стратегии, с които да убедят Израел и „Хамас“ да се съгласят да сключат споразумение за примирие, предаде „Politico“.
Според петима анонимни източници, запознати подробно с дискусиите, идеите варират от разрешаване на безопасно придвижване на лидера на „Хамас“ Яхия Синуар от Газа и предоставяне на достъп на правозащитни организации до израелски затворници до намаляване на броя на израелските военни сили, разположени по египетската граница. В момента САЩ обсъждат активно тези предложения с Израел, Египет и Катар с надеждата да накарат Израел или групировката, или в най-добрия случай и двете страни да пристъпят към сключване на споразумение. По информация на източниците обаче, представителите на САЩ не са напълно убедени, че някой от тези варианти със сигурност ще проработи. По техни думи преговарящите са все по-разочаровани от действията и изявленията на „Хамас“, затова възнамеряват да предприемат кампания за оказване на натиск, за да убедят бойците да приемат предложените по-рано условия и да ограничат исканията си за освобождаване на затворници, които се намират в Израел.
Преговорите за прекратяване на огъня са в застой, откакто членове на „Хамас“ причиниха смъртта на шестима заложници на 31 август, което на свой ред принуди САЩ да преразгледат предложение, което представиха по-рано това лято и което обявиха за потенциален фактор за сключване на примирие. През последния месец и Израел, и „Хамас“ добавиха нови искания към потенциалната сделката, а при нарастващото напрежение след смъртта на заложниците американските високопоставени служители не видяха никакви признаци, че някоя от страните е готова на компромис.
Екип на „Politico“ разговаря с двама американски високопоставени служители, двама израелски служители и такъв от Близкия изток, запознати обстойно с преговорите. Всички те помолиха за анонимност, за да говорят свободно за деликатните дискусии. По техни думи проведените дискусии през последните дни са били мащабни и са включвали предложения, представени от различни страни, включително от Израел. Фактът, че групата е била принудена да се върне на масата за преговори, за да изработи друг вариант на споразумението, несъмнено повдига въпроса дали по-мащабното споразумение, споделено от президента на САЩ Джо Байдън още през май, което включва три отделни етапа, е постижимо в краткосрочен план. Междувременно говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ отказа да коментира темата.
По време на брифинг, проведен с участието на репортери в понеделник, говорителят на Държавния департамент на САЩ Мат Милър заяви, че в момента администрацията разглежда преработено предложение за споразумение за прекратяване на огъня в Газа.
„Това е предложение, което може да доведе страните до окончателно споразумение,“, сподели Милър.
Американските високопоставени лица изразиха надежда, че преговорите през следващите дни ще помогнат за приближаването на двете страни към възможността за компромис. Те споделиха още, че преговарящите все още работят по първата фаза на споразумението.
Преговорите за прекратяване на огъня, независимо в коя точка на света, винаги са трудни, особено в Газа, където дори условията да изглеждат приемливи и за двете страни в конфликта, сделката може да се провали скоро след сключването си. Това споразумение е по-всеобхватно от повечето споразумения, тъй като съдържа 18 параграфа за различни непредвидени обстоятелства. То се състои от три етапа, които съдържат клаузи за размяна на заложници и затворници, пауза в размяната на огън, както и условия за изтегляне на израелските военни сили от анклава. Въпреки пречките, американските представители все още вярват, че има път напред. Израелските представители обаче не са толкова оптимистични. През последните дни те споделиха с тревога при закрити врата, че животът на заложниците трябва да бъде приоритет и да се договаря отделно от другите точки в споразумението.
Украински безпилотни самолети нанесоха удари по голям военен склад в Русия