Войната в Сирия: Временно примирие в Идлиб между Русия и Турция

0
174
Президентите Реджеп Ердоган и Владимир Путин
Президентите Реджеп Ердоган и Владимир Путин. Снимка: T.C. Cumhurbaşkanlığı, Facebook, Архив

В северозападната сирийска провинция Идлиб е прекратен огъня и е влязло в сила временно примирие, постигнато от Русия и Турция, информира “BBC”.

Споразумението беше подписано в Москва в четвъртък от руския президент Владимир Путин и неговия турски колега Реджеп Тайип Ердоган.

Мониторингова група от Сирийската обсерватория за правата на човека заяви, че в региона е настъпило относително спокойствие. Това идва след седмици на интензивни битки между подкрепяните от Турция бунтовници и сирийските сили, подкрепени от Русия.

Около 60 турски войници са убити по време на офанзива на сирийското правителство на територията на Идлиб – последната зона на страната, която се държи от антиправителствени сили. Боевете доведоха до хуманитарна криза в провинцията и предизвикаха опасност от пряк военен конфликт между Русия и Турция, която от своя страна е член на НАТО.

Точно преди примирието да влезе в сила, Турция заяви, че двама от нейните войници са били убити в сблъсъци със силите на сирийския президент Башар ал Асад. Турските власти съобщиха още, че войските ѝ са убили 21 сирийски войски и са унищожили редица артилерийски части.

Каква е сделката за прекратяване на огъня?

Споразумението беше обявено след шестчасови разговори между Путин и Ердоган в руската столица.

Двете страни заявиха, че сделката включва:

  • Прекратяване на огъня от 00:01 часа местно време в петък (22:01 GMT в четвъртък) по цялата линия, в която войските имат контакт
  • Коридор за сигурност от 6 км (четири мили) на север и на 6 км южно от основната магистрала М4 на Идлиб, която свързва градовете Алепо и Латакия
  • Съвместни руско-турски патрули по протежение на М4 от 15 март

По време на разговорите президентът Ердоган не успя да постигне оттегляне на правителствените сили от последните им териториални завоевания. В споразумението също не се споменава за безопасна зона, в която разселените сирийци могат да се подслонят. ООН изчислява, че близо един милион души са били изселени от началото на настъплението – най-голямото изселване за периода на деветгодишната война.

Президентът Асад обеща да изземе обратно “всеки сантиметър” от сирийската територия и да възвърне контрола си върху основните магистрали в Идлиб, което би било тласък за засегнатата от многото санкции сирийска икономика. Но силите на Асад зависят до голяма степен от подкрепата на Русия и милициите, които са подкрепяни от Иран.

В изявление за руския информационен бюлетин “Русия 24”, Асад обясни, че в дългосрочен план той иска отново да нормализира отношенията си с Турция, въпреки конфликта.

“За нас и за Русия Турция е съседна държава. Би било естествено да имаме нормални отношения със съседката си”, подчерта той.

В миналото е имало няколко прекратявания на огъня в Идлиб. През септември 2018 г. Владимир Путин и Реджеп Ердоган се договориха да създадат “зона за деескалация”. Зоната е трябвало да действа като буфер между двете страни, с ясни контролни линии, но тогава примирието се срина.

След постигането на последното споразумение, руският президент Путин каза пред репортери, че “ще послужи като добра основа за прекратяване на боевете”. Ердоган обаче добави, че Турция си запазва правото да “отмъсти с всички сили за всяка атака” от страна на Дамаск.

Дипломатичният кореспондент на „BBC“ Джонатан Маркъс информира, че остава да се решат основни въпроси за прекратяването на огъня, сред които: Колко дълго ще продължи примирието? Дали сирийските правителствени сили или турските войски ще се изтеглят към определените зони? Каква ще бъде съдбата на огромния брой бежанци?

Накратко, кореспондент на медията казва, че не е ясно дали режимът на Асад и неговите руски поддръжници са се отказали от идеята за завземането на цял Идлиб и дали това е постоянна промяна в политиката или просто временно целесъобразно решение, което цели да се намали настоящото напрежение с Анкара.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments