Изпълнителният директор на Световната продоволствена програма на ООН Дейвид Бийзли предупреди, че конфликтът в Украйна може да доведе до рязко покачване на цените на храните в световен мащаб, което ще има катастрофални последици за най-бедните хора по света. Украйна и Русия са големи износители на основни хранителни продукти, а войната вече е засегнала производството на зърнени култури и е довела до повишаване на цените на много стоки. По повод на това Бийзли заяви, че така излагат на риск от гладна смърт все повече хора по света.
„Точно когато си мислите, че адът на земята не може да стане по-лош, той става.“, споделя още Дейвид Бийзли, предава „BBC“.
Русия и Украйна, някога наричани „житницата на Европа„, изнасят около 1/4 от световното производство на пшеница и половината от слънчогледовите продукти – семена и масло. Украйна също продава много царевица в световен мащаб.
Изпълнителният директор на Световната продоволствена програма на ООН заяви в ефира на „BBC“, че броят на хората, които са застрашени от потенциален глад в света, вече се е увеличил от 80 милиона на 276 милиона за 4 години преди още преди инвазията на Русия поради това, което той нарича „перфектна буря“ от конфликти и климатични промени, в комбинация с пандемията от COVID-19. Той предупреди също, че някои страни могат да бъдат особено засегнати от настоящата криза поради големия дял на зърнените култури, които в момента внасят от Черноморския регион.
„Защита на земята ни“
От норвежката химическа компания „Yara International“, голям производител на изкуствени торове, която развива дейност в над 60 държави, заявиха пред „BBC“, че недостигът може да засегне сериозно добивите на култури и да доведе до „глобална продоволствена криза“.
Украинската адвокатка Ивана Дориченко, експерт по международен търговски арбитраж, отбеляза, че някои фермери в Украйна вече са изоставили нивите си, за да се борят с оръжие срещу руската инвазия. Тя допълни, че войната е нанесла тежки поражения на линиите за доставки, които обикновено се използват за износ на селскостопанска продукция. След руската инвазия украинските военни сили преустановиха търговското корабоплаване в пристанищата на страната. Дориченко обясни:
„В момента всички мъже, които трябва да работят на полето, защитават земята ни. Ако не защитят земята, няма да има какво да работят на по-късен етап, а в момента няма нито един човек, който да не се опитва да помогне на нацията, независимо по какъв начин.„
Предвид факта, че инфлацията на цените на хранителните продукти в някои страни беше достигнала кризисна точка малко преди началото на военните действия в Украйна, южноафриканският икономист Вандиле Сиглобо сподели, че е загрижен относно потенциалните последици за страните вносителки на зърно в Африка и извън нея. Сиглобо, главен икономист в Камарата на селскостопанския бизнес в Южна Африка, обясни, че макар рязкото повишаване на цените да е проблем в краткосрочен план, то може да доведе до недостиг на основни култури и в бъдеще.
Вчера една от най-големите компании за изкуствени торове в света – „Yara International“, предупреди, че конфликтът може да засегне нейната индустрия и да се отрази допълнително на цените на хранителните продукти. Цените на торовете вече се повишаваха поради рязкото покачване на цените на природния газ на едро. Русия произвежда и огромни количества хранителни вещества, като калий и фосфат – ключови съставки на торовете, които позволяват на растенията и културите да растат здрави.