Украйна е поставила черта в своята територия и тази черта е Бахмут. Това е град, за който малцина казват, че има стратегическо значение, и за който се знае, че до момента десетки хиляди хора са загинали при военни действия във войната между Русия и Украйна. Битката за контрол над този град започна преди повече от седем месеца и е най-дългата в цялата война досега.
Две бригади на украинската армия, които защитават южния фланг на града, предоставиха на “BBC” доброволен достъп до позициите си миналата седмица, докато в Бахмут и околностите му продължаваха ожесточените бойни действия. Военнослужещите споделят, че са прекарали месеци в сблъсъци както с редовните сили на руската армия, така и със затворници, вербувани от частната военна групировка „Вагнер“, които настъпват агресивно към окопите им. Мъжете твърдят, че руските жертви са много повече от техните, но напоследък врагът използва нови тактики, за да се опита да завладее града и околните села.
Силите на Украйна са превъзхождани по оръжие и численост, но на един от южните склонове на Бахмут се намира противотанковата група от 3-та отделна щурмова бригада, известна под името „3Storm“. Тази група има репутацията на непреклонна, а членовете й са изкопали окопи дълбоко в земята. Условията, при които са принудени да живеят са изключително тежки.
„Те не могат да ни достигнат, виждаме ги на километър разстояние във всички посоки, Можем да атакуваме врага с всичко, с което разполагаме“, казва брадат 26-годишен войник, сочейки към руските позиции.
Нито руската, нито украинската армия съобщават официални конкретни данни за жертвите в Бахмут, нито където и да било другаде, но в по-голямата си част изоставеният град се е превърнал в драматично бойно поле. По груби сметки Украйна изчислява, че за всеки свой убит войник Русия губи седем. По-рано тази седмица Русия обяви, че е ликвидирала над 220 украински военнослужещи само за 24 часа в Бахмут. Нито една от тези цифри обаче не може да бъде проверена независимо.
В интервю за двама пленени наборни войници на “Вагнер” разказват пред „Wall Street Journal“, че преди да бъдат изпратени да се бият, те не получават почти никакво обучение, като се набляга главно на това да се научат да пълзят незабелязано по тъмно през горите. След шест месеца служба на фронта те биват освободени, при условие че оцелеят.
През последните два месеца руските сили напредват непрекъснато в Украйна, опитвайки се да обкръжат Бахмут. Главнокомандващият украинските сухопътни сили генерал Олександър Сирски твърди, че силите му ще продължат да се съпротивляват упорито. Той обаче признава, че не само руснаците са попаднали в капана на Бахмут. Там загиват и много украински военнослужещи, като напоследък броят им расте драстично. Изпратените на фронта украинци често си задават въпроса дали защитата на един „мъртъв град“, заобиколен от врага, има смисъл.
„Аз самият се чудех дали да продължаваме да защитаваме Бахмут. От една страна, това, което се случва тук сега, е ужасно. Няма думи, които да го опишат, но алтернативата е да се откажем от Бахмут и да се преместим в друго селище. Каква е разликата между това да защитаваме Бахмут или някое друго село?“, споделя генерал Сирски.
Пейзажът на войната се мени непрекъснато. Мъжете в момента са скрити в малка горичка, чиито дървета са изпочупени и разцепени от руския огън. След месец гората ще им осигури прикритие. Засега оголените клони ги излагат на опасност от дронове за наблюдение. Наблизо има размяна на огън, а руски снаряди удрят на около 500 м от тях. Един от смелите мъже обаче – Борис, 48-годишнен бивш архитект, който сега служи като капитан, изглежда непоклатим.