Войната в Украйна: Западната противовъздушна отбрана превръща Киев в безопасно място

0
71
Война на Русия в Украйна, седмица
Война в Украйна. Снимка: Pixabay

Инна Козич, специалист по комуникации от Киев, все още плаче, когато си спомня за първите седмици от миналогодишната руска обсада на украинската столица, пише “Politico”.

„В един момент аз и децата ми спахме в един коридор в продължение на три седмици. Отивах да си легна, без да съм сигурна дали всички ще се събудим на следващия ден“, спомня си Козич.

Към днешна дата обаче противовъздушната отбрана, която защитава столицата, я кара да се чувства по-сигурна в Киев, отколкото където и да е другаде в Украйна – дотолкова, че дори се страхува да излиза извън града.

„Дори се страхувах да заведа децата си на лятна ваканция, защото знаех, че другите региони за съжаление нямат толкова силна противовъздушна отбрана, колкото ние сега. И изпитвам толкова много болка, като си помисля за украинците от другите региони, които все още са принудени да живеят под прицела на ежедневните руски бомбардировки“, казва младата жена.

Когато на 24 февруари 2022 г. започва пълномащабната руска инвазия, съюзниците на Украйна постоянно изпращаха някои от най-добрите си системи за противовъздушна отбрана, за да помогнат за защитата на градовете в страната и особено на Киев. Когато войната избухна, Киев първоначално разчиташе главно на съветските противоракетни системи със среден обсег S-300 и Buk M1, което се оказа проблем, тъй като заместващите ракети до голяма степен се произвеждат от Русия.

Защитата на Украйна вече е подсилена със системи за противовъздушна отбрана с малък обсег на действие Gepard от Германия и Avenger за противовъздушна отбрана с малък обсег на действие от САЩ, които имат способността да свалят безпилотни самолети и крилати ракети. На средна дистанция Украйна използва системи от серията MIM-23 Hawks от САЩ, произведени от компанията „Raytheon“; NASAMS, разработена от същата компания и норвежката компания „Kongsberg“; и германската система IRIS-T SLM. Защитата на далечни разстояния се осигурява от американските Patriot PAC-3 и Eurosam SAMP/T, доставени от Франция и Италия.

Украинските военни сили за противовъздушна отбрана показаха ясно, че са способни да интегрират съвременни системи със съветски такива, обясни пред Серхий Попко, началник на военната администрация на Киев.

„Продължаваме да очакваме подкрепа от съюзниците и партньорите ни. Нуждаем се от повече средства за противовъздушна отбрана. Разнообразни. И то не само за столицата, но и за всеки украински град. Всеки зенитно-ракетен комплекс струва колкото теглото си в злато“, поясни още Попко.

След като Русия за първи път подложи на тест продукти от серията Patriot, атакувайки безуспешно столицата на Украйна в продължение на повече от 20 дни през май, жителите на Киев за първи път се почувстваха в относителна безопасност.

„Чакахме тези системи като манна небесна. Това ни донесе такова облекчение,“, разказва Инна Козич.

Скоро след това украински граждани от други региони, където противовъздушната отбрана не е толкова силна, се отправиха към Киев и околностите му, въпреки че той все още остава обект на чести атаки. Този уикенд Русия изпрати голям брой безпилотни самолети срещу Киев, повечето от които бяха свалени.

„Вашата точност, момчета, буквално спасява живота на Украйна. С наближаването на зимата ще има повече руски опити да направят ударите по-мощни. От решаващо значение за всички нас в Украйна е да бъдем сто процента ефективни“, заяви Зеленски в свое публично обръщение, отправено през уикенда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments