Президентът Володимир Зеленски заяви, че няма „никакви съмнения“, че Украйна не е виновна за ракетния удар, който уби двама души в Полша във вторник, предава „BBC“.
Той издаде, че е получил уверения от висшите си командири, че това не е украинска ракета. Зеленски също така призова украинските служители да получат достъп до мястото на взрива и да участват в разследването. Коментарът му дойде, след като шефът на НАТО Йенс Столтенберг коментира, че „най-вероятно“ са виновни ракетите за противовъздушна отбрана на Киев.
Президентът на САЩ Джо Байдън също постави под съмнение изявлението на Зеленски, според което ракетата не е от украински произход, като увери пред репортери, че „това не е доказателство“.
Експлозията на ракетата се е случила във ферма в село Прзеводов, намиращо се само на 6 километра (4 мили) от границата на Полша с Украйна. Украинските системи за противовъздушна отбрана бяха активирани във вторник, когато Русия започна това, което се смята за най-голямата вълна от ракетни удари от нахлуването през февруари.
Нападението, извършено по време на срещата на върха на Г-20 в Индонезия, предизвика международно недоволство, докато новината за ракетен взрив на територията на членката на НАТО Полша породи притеснения за опасна ескалация на войната. Но полският президент Анджей Дуда коментира, че е „много вероятно“ ракетата да е изстреляна от украинската противовъздушна отбрана. Той обясни:
„От информацията, която ние и нашите съюзници имаме, това е ракета С-300, произведена в Съветския съюз, стара ракета и няма доказателства, че е изстреляна от руска страна.“
Столтенберг коментира пред „BBC“, че е съгласен с оценката на Полша, че инцидентът вероятно е причинен от украинска противовъздушна отбранителна ракета. Той допълни:
„Но основното послание е, че Русия носи крайната отговорност, защото това нямаше да се случи, ако Русия не беше водила брутална агресивна война срещу Украйна.“
Той добави, че НАТО е обещала да достави „по-модерна система за противовъздушна отбрана“ на Украйна, която не е член на алианса, но получава значителна военна помощ. А Линда Томас-Грийнфийлд, американският посланик в ООН, коментира, че Русия носи крайната отговорност за инцидента.
„Въпреки че все още не знаем всички факти, ние знаем едно нещо – тази трагедия никога нямаше да се случи, ако не беше ненужната инвазия на Русия в Украйна и неотдавнашните й ракетни атаки срещу гражданската инфраструктура на Украйна. Уставът на ООН е ясен. Украйна има всички право да се защитава срещу този бараж“, подчерта тя на заседание на Съвета за сигурност на ООН.
Междувременно висшият американски генерал предупреди, че ранна военна победа за Украйна остава малко вероятна, въпреки поредицата от успешни украински контраофанзиви на изток и юг.
Миналата седмица Украйна превзе Херсон, единственият голям град, паднал в ръцете на Русия, откакто тя започна инвазията си през февруари. А на изток украинската офанзива, започнала през септември, доведе до настъпление на силите на Киев към Донецк и Луганск. Пред репортери в Пентагона председателят на Обединените началници на щабовете генерал Марк Мили поясни:
„Вероятността за украинска военна победа – дефинирана като изритане на руснаците от цяла Украйна, за да включи това, което те твърдят, че е Крим – вероятността това да се случи скоро не е висока, във военно отношение.“
Той обаче е на мнение, че последните руски загуби означават, че е възможно „политическо решение“. Генерал Мили, който служи като главен военен съветник на президента Байдън, каза, че украинските печалби са оставили Русия „на гърба й“ и отбеляза, че нейните загуби може да накарат Москва да се съгласи на някакъв вид политическо оттегляне. В същото време висшият американски генерал не уточни как ще изглежда това споразумение.
В изявление пред присъстващите на срещата на върха на Г-20 в Бали по-рано тази седмица, президентът Зеленски изложи мирен план от 10 точки, който включва гаранции за ядрена безопасност, изтегляне на руските войски от територията на Украйна и репарации и справедливост за „агресията на Русия срещу Украйна“.
Но външният министър на Москва Сергей Лавров каза, че исканията на Киев са „нереалистични и неадекватни“. Той добави, че Украйна „категорично отказва“ преговори с Русия.
На други места в района на източен Донецк се водят тежки боеве през последните дни, според съветника на украинския президент Олексий Арестович. Той изтъкна, че руските войски от Херсонска област сега са „пренасочени“ към Донецк и Луганск.