Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан обеща да възстанови гражданското управление на Судан, но след като миналия месец влезе в конфликт с бившия си партньор във военния преврат, сега това изглежда като далечно обещание. Докато военните му самолети нанасят удари по столицата, а войските му се сражават с паравоенните Сили за бърза подкрепа на съперничещия генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти, Бурхан не показва склонност към компромиси, пише „BBC“.
Кризата в страната се разрази, след като Бурхан вече два пъти преобърна съдбата на Судан, като отстрани автократа ветеран – бившия президент Омар ал-Башир по време на народно въстание през 2019 г., а след това спря демократичния преход през 2021 г., като свали от власт цивилното правителство. Служил лоялно на Башир в продължение на десетилетия, Бурхан се издига в редиците на военните сили в Южен Судан и суданския регион Дарфур. Малцина са очаквали, че един ден той ще бъде начело на „суверенния съвет“, създаден след падането на Башир. Хемедти, чиято влиятелна паравоенна група е действала заедно с армията по време на войната в Дарфур, встъпва като заместник на Бурхан в съвета.
Въпреки периодичните изблици на напрежение, те представляват единен фронт, а през 2021 г. разпускат правителството с преврат. Отношенията им, които никога не са били близки, се разпадат, тъй като те се борят за надмощие, спорейки за условията на обещания преход към демокрация и за сливането на Силите за бърза подкрепа с редовните въоръжени сили, което Бурхан иска да ускори. Преди да избухнат сблъсъците на 15 април, Бурхан вече се е подготвял за война, докато военновъздушните му сили са набелязвали цели за бомбардировки, твърдят военни източници. На този етап не изглежда възможно да постигне помирение.
Разногласия
Военният преврат от 2021 г. превръща Бурхан в последния от дългата поредица от лидери, които са привърженици на преврата, управлявали Судан през по-голямата част от историята му след обявяването на независимостта му от Великобритания през 1956 г. Докато оглавяваше управляващия съвет с Хемедти като негов заместник, Бурхан обещаваше да предаде властта с мотива, че гражданското управление е „естественото положение“ на страната и повтори поетия още през февруари ангажимент за провеждане на избори тази година.
Продемократичните активисти винаги са били скептични. Те обвиняват него и други военни лидери в убийства на протестиращи и твърдят, че целта на преврата е била да се удължи управлението на армията – обвинения, които Бурхан отрича. През юли 2022 г. той отстрани петимата цивилни членове на Суверенния съвет, като заяви, че армията няма да участва в ръководените от международната общност усилия за диалог. Тези, които са се срещали лично с Бурхан, го описват като рязък и сприхав. Езикът му издава яростна неприязън към критиката. През април 2022 г. той заплаши да изгони пратеника на ООН, който наскоро беше коментирал политическите сътресения в страната, обвинявайки го в „нагла лъжа“ и твърдейки, че „ще го изгони“.