Воюващите страни в Судан се съгласиха да прекратят огъня, но спазва ли се примирието?

0
54
Войници в Судан
Войници в Судан. Снимка: Pixabay

Прекратяването на огъня в Судан изглежда се запазва, след като влезе в сила в полунощ, предава „BBC“. Въпреки това се съобщава за отделни стрелби.

Това е четвъртият опит за спиране на боевете, започнали на 15 април, като предишните примирия не бяха спазени. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен коментира, че 72-часовото примирие е било договорено между армията и паравоенните сили за бърза поддръжка (RSF) след 48 часа преговори.

Най-малко 400 души са убити във военните действия до момента. И двете страни в конфликта независимо един от друг обявиха участието си в прекратяването на огъня.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че насилието в Судан рискува да причини „катастрофален пожар“, който може да погълне целия регион и извън него.

От началото на насилието на жителите на белязаната от битки столица Хартум е казано да останат вътре, а запасите от храна и вода са на привършване. Бомбардировката е засегнала ключова инфраструктура, като водопроводи, което означава, че някои хора са били принудени да пият от река Нил.

Ще има надежди, че примирието ще позволи на цивилни да напуснат града. Чуждите правителства също ще се надяват, че това ще позволи продължаване на евакуациите извън страната. Наред с това държавите се борят да евакуират своите дипломати и цивилни, докато боевете бушуват в централните, гъсто населени части на столицата.

Правителството на Обединеното кралство обяви, че ще започне евакуация на притежателите на британски паспорти и най-близките членове на семейството от вторник. В понеделник Блинкен изтъкна, че някои конвои, опитващи се да изведат хора, са се натъкнали на „грабежи и палежи“. Той добави:

„САЩ разглеждат потенциално възобновяване на дипломатическото си присъствие в Судан, но описа условията там като много предизвикателни.“

Судан претърпя „затъмнение на интернет“ в неделя на фона на боевете, но оттогава връзката е частично възстановена според мониторинговата група NetBlocks.

Смята се, че десетки хиляди хора, включително граждани на Судан и граждани на съседни страни, са избягали заради безредиците. Сред тях е 91-годишният Хасан Ибрахим. Пенсионираният лекар живее близо до главното летище в Хартум, където са се състояли едни от най-тежките боеве, но оттогава е предприел опасното пътуване до съседен Египет със семейството си. Пред репортери от програмата Newshour World Service на „BBC“ той сподели, че са избягали от престрелка между бойци на RSF и армията, но че микробус, пътуващ зад тях, е бил ударен. След това семейството се качва на автобус до границата, което отнема 12 часа, само за да бъдат посрещнати от „пренаселени и хаотични“ сцени, докато хората чакат да им бъде позволено да влязат. Ибрахим си спомня:

„Имаше толкова много семейства с възрастни пътници, деца и бебета.“

Мъжът заключва: „Суданците бягат от страната – това е тъжна реалност.

Ейман аб Гарга, британско-судански гинеколог, който работи в Обединеното кралство, е на посещение в столицата с децата си, когато започват боевете, и току-що е евакуирана в Джибути с полет, организиран от Франция. Бързото ѝ заминаване означава, че тя не е успяла да се сбогува с болния си баща, нито с майка си и сестра си.

„Страната е мръсна, навсякъде има боклуци“, призна тя в предаването World Tonight на BBC Radio 4. Разказът ѝ продължава така:

„Има преливаща канализация, мирише, така че сега се очаква да се образува следващото огнище на болести и зарази и няма да има болница, в която да отидем там.“

И призна:

„Ние просто гледаме смъртта, унищожението и нищетата.“

Насилието избухна основно в Хартум, между съперничещи военни фракции, борещи се за контрол над третата по големина държава в Африка. Това се случи след дни на напрежение, тъй като членовете на RSF бяха преразпределени из страната в ход, който армията видя като заплаха.

Защо избухнаха боеве в Судан?

След преврата през 2021 г. Судан се управлява от съвет на генерали, ръководен от двамата военни в центъра на този спор – генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, началник на въоръжените сили и на практика президент на страната, и неговия заместник и лидер на RSF генерал Мохамед Хамдан Дагало, по-известен като Хемедти. Те не са съгласни относно посоката, в която върви страната, и предложеното преминаване към гражданско управление. Основните спорни точки са плановете за включване на 100 000-те RSF представители в армията и кой след това ще ръководи новата сила.

Генерал Дагало обвини правителството на генерал Бурхан, че е „радикално ислямистко“ и че той и RSF „се борят за народа на Судан, за да осигурят демократичния напредък, за който толкова дълго копнеят“. Мнозина намират това съобщение трудно за повярване, като се има предвид бруталното досие на RSF.

Генерал Бурхан подчерта, че подкрепя идеята за връщане към гражданско управление, но че ще предаде властта само на избрано правителство.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments