Нужни ли са ТЕЦ-овете в XXI век и каква е истинската цена на енергията?

Възможно ли е да бъде намерен баланс между икономическите ползи и вредите за човешкото здраве?

9
5588
ТЕЦ "Марица Изток" 2
ТЕЦ "Марица Изток" 2. Снимка: "Грийпийс"-България

Топлоелектрическите централи /ТЕЦ/ играят важна роля в енергийния сектор, предоставяйки значителна част от електроенергията, която използваме в ежедневието си. Въпреки техния принос, те също така предизвикват множество дискусии относно екологичните и здравните последствия

Ползи от ТЕЦ-овете

  • Надеждност и непрекъснатост на енергоснабдяването

Една от основните ползи на ТЕЦ-овете е тяхната способност да предоставят надеждна и непрекъсната енергия. За разлика от възобновяемите източници като слънчевата и вятърната енергия, които зависят от метеорологичните условия, ТЕЦ-овете могат да работят постоянно, осигурявайки стабилност в електропреносната мрежа. 

  • Ефективност и мащаб

ТЕЦ-овете са способни да произвеждат големи количества енергия, което ги прави ефективни за покриване на нуждите на големи населени места и индустриални зони. Те могат да бъдат лесно мащабирани в зависимост от нуждите на потребителите, което е особено важно за бързо развиващите се региони.

  • Икономически ползи

ТЕЦ-овете създават работни места и стимулират местната икономика. Освен това, те често са важен източник на данъчни приходи за местните власти. Инвестициите в инфраструктурата на ТЕЦ-овете също така могат да привлекат допълнително финансиране в свързани сектори.

Вреди от ТЕЦ-овете

  • Замърсяване на въздуха

Една от най-големите вреди, свързани с ТЕЦ-овете, е замърсяването на въздуха. Те произвеждат големи количества въглероден диоксид (CO2), серни оксиди (SOx) и азотни оксиди (NOx), които допринасят за глобалното затопляне и замърсяването на въздуха. Това има сериозни последици за околната среда и човешкото здраве.

Проучвания, цитирани от North Carolina Medical Journal, показват, че летливата пепел от изгарянето на въглища може да замърси въздуха, водата и почвата с тежки метали като живак и арсен. Тези замърсители могат да причинят неврологични и стомашно-чревни проблеми, увреждания на бъбреците и други органи​. 

  • Здравословни рискове

Според проучване, публикувано от Duke University, хората, живеещи в близост до въглищни ТЕЦ, са изложени на по-висок риск от респираторни заболявания, рак на белите дробове, сърдечно-съдови заболявания и преждевременна смърт. Излагането на въздушни замърсители като серни и азотни оксиди, както и тежки метали и радиоактивни материали в летливата пепел, значително увеличава тези рискове​

Доклад на Environmental Defense Fund, въглищните ТЕЦ са източник на големи количества токсични въздушни замърсители, които причиняват хиляди смъртни случаи годишно. Основните замърсители включват въглероден диоксид (CO2), серни оксиди (SOx) и азотни оксиди (NOx), които са свързани с респираторни и сърдечно-съдови проблеми, както и с развитието на рак​ (Environmental Defense Fund)​.

  • Отпадъчни продукти и екологични последици

ТЕЦ-овете също така произвеждат големи количества отпадъчни продукти, включително пепел и шлака, които трябва да бъдат съхранявани и управлявани. Неправилното управление на тези отпадъци може да доведе до замърсяване на почвата и водите, което от своя страна вреди на местната флора и фауна.

Как да намалим вредите от ТЕЦ-овете?

  • Технологични иновации и модернизация

Внедряването на нови технологии може да помогне за намаляване на замърсяването от ТЕЦ-овете. Използването на филтри и скрубери за улавяне на вредни емисии, както и преминаването към по-чисти горива като природен газ, могат значително да намалят отрицателното въздействие върху околната среда.

  • Развитие на възобновяеми източници на енергия

Инвестициите във възобновяеми източници на енергия като слънчева, вятърна и хидроенергия могат да намалят зависимостта от ТЕЦ-овете. В дългосрочен план, преходът към зелена енергия ще намали замърсяването и ще подобри здравето на населението.

  • Регулации и политика

Строгите регулации и политика могат да принудят ТЕЦ-овете да намалят емисиите си и да инвестират в екологично чисти технологии. Правителствата могат да насърчават такива промени чрез данъчни облекчения, субсидии и други стимули.

Въпреки че възобновяемите източници на енергия нарастват значително и дори доминират в новите инсталации на електроцентрали през 2024 г., ТЕЦ-овете все още играят важна роля за поддържането на базовото енергийно натоварване и компенсирането на променливостта на възобновяемите източници. Според данни, почти 96% от новите електроцентрали, изградени в САЩ през 2024 г., ще бъдат възобновяеми или базирани на батерии, но ТЕЦ-овете продължават да осигуряват критична гъвкавост и резерв

Разделение на обществото по темата 

Въпросът за използването на ТЕЦ-овете предизвиква значително разделение в обществото.

От една страна, поддръжниците на централите подчертават тяхната важност за икономическата стабилност и непрекъснатото енергийно снабдяване. Те твърдят, че в условията на нарастващо търсене на енергия и все още непълна готовност на възобновяемите източници да поемат целия товар, ТЕЦ-овете са незаменими. 

Най-ангажирани с темата се чувстват тези, чиято прехрана е пряко свързана с тази област. Те са притеснени, че ще останат без работа, когато централите бъдат затворени и ще се сблъскат с трудности да си намерят ново препитание, тъй като живеят в слабо развити икономически райони

От друга страна, критиците на ТЕЦ-овете изтъкват сериозните екологични и здравословни проблеми, свързани с тяхното функциониране. Те често цитират данни, според които заболеваемостта в районите на централите е много по-висока от средната за страната и напомнят, че няма нищо по-важно от човешкия живот

Критиците на централите настояват за ускорен преход към чисти енергийни източници и налагане на строги регулации за намаляване на емисиите. Тази поляризация създава предизвикателства за вземане на балансирани политически решения и изисква внимателно обмисляне на всички аспекти, свързани с енергийната политика и устойчивото развитие.

Как екстремните жеги се оказаха добра новина за ТЕЦ „Марица Изток“ 2 и 3

Абониране
Известие от
guest

9 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Стефан
Стефан
5 месеци по-рано

По добре е да умреш след 15 години от някакви недоказани вреди за здравето от вредни емисии, отколкото да умреш сега от топлинен удар!

кирилов
кирилов
5 месеци по-рано
Reply to  Стефан

ракът на белия дроб не е майтап и не е недоказана вреда… а когато и децата ти дишат отрови, едва ли ги устройва да умрат след 15 години

Ммм
Ммм
5 месеци по-рано
Reply to  кирилов

А като пушите, няма ли риск за белите Ви дробове и тези на околните?

trackback

[…] Нужни ли са ТЕЦ-овете в XXI век и каква е истинската цена … […]

ходещ сом
ходещ сом
5 месеци по-рано

То е ясно, че винаги ще има нужда от електроенергия. Ама то и от складове за ядрени отпадъци има нужда по принцип, но няма да е много готина идея да правим площадки за съхранения до градовете. По принцип българинът е свикнал да се трови с цигари и алкохол, като е на първо място във всички класации. Така че не се изненадвам, че някой иска да се трови с въглищен прах, само защото не иска да си загуби работното място и да се хване да работи нещо по-смислено.

ИмеИме
ИмеИме
5 месеци по-рано

Много ясно че са нужни . Те са си наши и помпят икономика. Няма да внасяме сега пък и ток то всичко внасяме. Пълни джобовете на съседите

стан
стан
5 месеци по-рано
Reply to  ИмеИме

Прав си, икономиката върви страхотно. Печелят онкоболниците и погребалните бюра също така. Явно и за техните джобове мислиш

Янко
Янко
5 месеци по-рано

А когато ганю си купи 15 годишна кола и изкорени всички филтри за да върви по леко но след него остава черен облак.

trackback

[…] Нужни ли са ТЕЦ-овете в XXI век и каква е истинската цена … […]