За законодателни промени, свързани с фирмените регистрации, настоява омбудсманът Диана Ковачева.
Тя се обръща за съдействие към председателя на парламента Росен Желязков и правосъдния министър Атанас Славов във връзка с проблеми на граждани, на чиито адрес на недвижимите имоти а регистрирани търговски дружества или еднолични търговци без тяхно съгласие.
Омбудсманът подчертава, че тази практика създава редица проблеми и неудобства за потърпевшите. Един от тях е свързан с нежеланието получаването на призовки за съдебни дела, известия за задължения и покани за доброволно изпълнение, притесняване от контролни органи, от фирми за събиране на вземания, от потърпевши от фирмите граждани и пр.
Като най-пресен пример Ковачева посочва скорошен казус с гражданка, която се жалва, че на адреса на жилището ѝ е регистрирано лице и фирма, които са замесени в криминален случай с убийство от първите дни на годината в София.
Жената е била притеснена, тъй като при извършена проверка от нейна страна е установила, че на адреса ѝ са регистрирани повече от 80 фирми.
Диана Ковачева подчертава, че многократно е изразявала становища, че правната уредба на фирмената регистрация в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/ и в Търговския закон /ТЗ/ позволява при регистрация да се посочва произволен адрес на управление на съответния търговец, без да се доказва правното основание за ползването му.